Zakładanie ogrodów przydomowych

Zakładanie ogrodów przydomowych od etapu projektu po efekt końcowy, to zakres usług o które pytają nas Nasi klienci. Dlatego też do Państwa dyspozycji oddajemy zespół architektów i ogrodników – instalatorów. Pomożemy Państwu odnaleźć i wspólnie dobrać optymalne rozwiązania do Państwa potrzeb. Posiadamy niezbędne kompetencje zarówno techniczne jak i botaniczne które są gwarancją wysokej jakości wykonywanych przez nas usług.

Profesjonalnie wykonany ogród wymaga w pierwszej kolejności odpowiedniego zaplanowania. Na bazie tego możemy dla Państwa oszacować koszta związane z finalną realizacją inwestycji. Wykaz wszystkich niezbędnych materiałów pozwala nam skupić się i przedyskutować wspólnie te optymalne które zostaną zainstalowane docelowo na Państwa ogrodzie.

Proces budowy ogrodu to złożona procedura w której poszczególne elementy zazębiają się ze sobą. Ważne jest by grupa osób tworząca Państwa docelową przestrzeń miała zarówno niezbędne doświadczenie jak i świadomość przebiegu poszczególnych etapów. Gwarantuję to Państwu finalny oczekiwany efekt, minimalizacje niepotrzebnych dodatkowych kosztów a co docelowo najważniejsze – komfortowe spędzanie wolnego czasu w swojej prywatnej oazie zieleni.

Nasza firma Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz stara się oferować realizację ogrodów przydomowych z szerokiego zakresu wariantów. Poczynając od najprostszych ekstensywnych aż do bardziej wymagających intensywnych aranżacji.

Cały planowany kompleksowy zakres budowy ogrodów i przestrzeni przydomowych składa się z kilku etapów. Przede wszystkim proces zaczyna się etapem projektowania. Później po wizji lokalnej jest wykonywany kosztorys wykonawczy. Potem w przypadku jego akceptacji przystępujemy do procesu realizacji ogrodu, ustalając konkretny harmonogram prac.

Zakładanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Stworzenie wymarzonego ogrodu wymaga działania według precyzyjnie określonego projektu. Składa się on z kilku ważnych etapów, każdy z nich nie powinien zostać pominięty: zaprojektowanie ogrodu, realizacja ogrodu i etap jego pielęgnacji. Prace rozpoczyna się od inwentaryzacji stanu istniejącego, przez prace projektowe, wykonawcze i pielęgnacyjne. W ten sposób sprawiamy, że niezagospodarowana przestrzeń systematycznie nabiera funkcji, form, kształtów i barw..

 

Projektowanie ogrodu można usystematyzować na kilka najważniejszych etapów:

  • inwentaryzacja - jest to plan sytuacyjny istniejącego terenu do planowanego zagospodarowania
  • dokumentacja fotograficzna - wykonanie zdjęć obszaru planowanej realizacji jak i terenów sąsiadujących
  • opis - Etap w którym bierzemy pod uwagę Państwa sugestię, wymagania, marzenia odnośnie aranżacji ogrodu
  • koncepcja - szkice które przedstawiają najważniejsze funkcje podziału ogrodu, jego planowany kształt, formę i charakter planowanej aranżacji
  • projekt techniczny - w jego zakresie znajduję się rzut ogrodu z uwzględnieniem składowymi - roślinność, nawierzchnie, mała architektura oraz z dołączoną listą roślin
  • wizualizacje - szkice, rysunki komputerowe które obrazowo przedstawiają planowany ogród
  • kosztorys wykonawczy - dokładny kosztorys wykonania ogrodu, przedstawia on ilości i koszta zastosowanych materiałów, sprzętu, robocizny oraz niezbędnych transportów. Jest on możliwy do stworzenia tylko na podstawie wykonanych wcześniej plansz pi wizualizacji projektowych
 

Zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodu to kolejny etap który jest możliwy do precyzyjnego zaplanowania zgodnie z wykonanym wcześniej projektem aranżacji. Prace ziemne, instalacyjne (odprowadzenie wody deszczowej, nawadnianie, oświetlenie), brukarskie są realizowane w pierwszej kolejności, dopiero po nich następują typowe prace ogrodnicze.

 

Harmonogram zakładania ogrodów zazwyczaj jest realizowany w kolejności:

  • prace porządkowe - wstępna niwelacja terenu, oczyszczenie terenu z chwastów oraz resztek budowlanych, podstawienie kontenera na odpady.
  • prace instalacyjne - wykopy minikoparką i ręcznie pod system odprowadzenia wody deszczowej, automatyczne nawadnianie oraz instalacje oświetlenia ogrodu.
  • prace brukarskie - realizacja wszystkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych takich jak nawierzchnie, ścieżki ogrodowe, podjazdy, place, obrzeża rabat i trawnika, opaska drenarska wokół fundamentu domu.
  • prace związane z małą architekturą - montaż tarasów drewnianych lub kompozytowych , montaż ażurowych paneli drewnianych, budowa altan, pergol czy zadaszeń tarasu, realizacja murków oporowych, schodów ogrodowych, fontann.
  • prace ogrodnicze - do nich możemy zaliczyć sadzenie roślin (drzew, krzewów, bylin, pnączy, rośliny jednoroczne) , ułożenie włókniny w rabatach, ściółkowanie korą czy ozdobnym żwirem lub grysem, założenie trawnika z siewu lub z rolki.

Automatyczne nawadnianie

Zdajemy sobie sprawę z faktu że nie każdy nasz klient ma możliwość regularnego manualnego podlewania swojego ogrodu, wychodzimy naprzeciw państwa potrzebom wykonując w pełni automatyzowane automatyczne systemy nawadniania roślin i trawnika. W oparciu o elementy najlepszych firm (Rain Bird, Hunter, Irritec) na rynku, dobierzemy urządzenia, zaprojektujemy i zainstalujemy oraz zajmiemy się niezbędnym serwisem całych instalacji systemów nawadniających.  

Profesjonalne wykonanie projektu automatycznego nawadniania nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy uwzględnić szereg czynników technicznych oraz związanych z ukształtowaniem terenu i fizjologią zieleni planowanej na danym obszarze. Do najistotniejszych danych możemy zaliczyć : wydajność źródła wody ( sieć wodociągowa lub studnia), jakość wody, ciśnienie, ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, rodzaj nasadzeń roślinnych, nasłonecznienie terenu i wiele innych.. Wykonanie sytemu nawadniającego wymaga fachowej wiedzy technicznej jak i stricte ogrodniczej, znajomości dostępnego sprzętu na rynku jak i zasad jego prawidłowego montażu. Posiadamy takie kompetencje poparte wykształceniem, szeregiem szkoleń i certyfikatów jak i dziesiątkami zrealizowanych instalacji. Jesteśmy w stanie kompleksowo zaprojektować i wykonać system dla ogrodów projektowanych przez nas, jak i do już istniejących.

Typowy system automatycznego nawadniania składa się ze sterownika, studzienki z elektrozaworami, zraszaczy wynurzalnych, linii kroplujących, ewentualnych mikrozraszaczy oraz kroplowników indywidualnych.

Oświetlenie ogrodów

"Światło w ogrodzie" należy planować w trakcie projektowania. Dzięki temu w pierwszym etapie zakładania ogrodu możemy od razu doprowadzić je tam, gdzie w przyszłości będzie montowane oświetlenie. Warto również pomyśleć o wyprowadzeniu przewodów zasilających do ogrodu na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy cieszyć się naszym ogrodem wieczorami, powinniśmy zaplanować jego oświetlenie. Wieczorem oraz nocą, gdy nasz ogród nie jest oświetlony, zasypia i nie pozwala nam na komfortowe korzystanie z jego uroków. Jeżeli jednak zaplanujemy jego rozświetlenie możemy w znaczący sposób podkreślić jego wyjątkowość jaki poszerzyć jego funkcjonalność. Jeżeli zamontujemy słupki oświetleniowe przy ciągach komunikacyjnych, reflektorami kierunkowymi podświetlimy wybrane rośliny bądź za pomocą kinkietów podświetlimy elementy architektury ogrodowej lub elewacji zewnętrznej budynku, oświetlimy nasz drewniany taras czy fontannę, uzyskamy efekt wizualny który będziemy mogli podziwiać i uzyskamy możliwość korzystania z naszego ogrodu także nocą.

Oświetlenie ogrodu: projektowanie

Aranżacja oświetlenia naszego ogrodu wymaga przemyślenia i zaprojektowanie. Należy pamiętać ze zbyt duża ilość przypadkowo rozstawionych źródeł światła może całkowicie zniwelować piękno i proporcje zielonej przestrzeni. Odpowiednie dopasowanie ,charakteru, miejsc, i rodzaju punktów świetlnych doda natomiast magii i tajemniczości wyjątkowym zakątkom naszego ogrodu. Rozpoczynamy od wizualizacji oczekiwanego przez nas efektu, a następnie optymalizacji go pod kątem zaprojektowanej przestrzeni. Więcej w tym przypadku wcale nie musi znaczy lepiej ;-).

Oświetlenie ogrodu: bezpieczeństwo

Bardzo istotnym aspektem w zaplanowaniu jak i montażu instalacji jest maksymalizacja bezpieczeństwa !. W ogrodzie stosujemy oprawy zewnętrzne z wysokim IP (minimum 54), a te, które będą działać pod wodą - IP 67 (do małych zbiorników wodnych) lub IP 68 (do większych i głębszych). Oświetlenie ogrodowe spełni wymogi jakościowe w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności jak i jakości materiałów tylko wtedy kiedy wybierzemy je świadomie ze sprawdzeniem wszystkich parametrów i u sprawdzonego producenta. W tym przypadku zdecydowanie taniej nie znaczy lepiej ! ;-).

Oświetlenie ogrodu: funkcjonalność

W przypadku ciągów komunikacyjnych (ścieżek ogrodowych, ciągów pieszych, placyków) stosujemy słupki oświetleniowe, których kąt padania światła charakteryzuję się że pada od dołu co gwarantuje nam ich odpowiednie doświetlenie ( zasada jest tak że im dłuższe alejki występują na naszym ogrodzie, tym wyższe powinny być zastosowane słupki oświetleniowe). Istotnym detalem jest również uwzględnienie i instalacja punktów świetlnych na elewacji budynku (kinkiety zewnętrzne). Oświetlając posesję skorzystajmy ze światła punktowego, umiejscawiając je przy najczęściej użytkowanych przestrzeniach, a więc: drzwiach wejściowych, schodach i podjeździe do garażu (praktycznym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie najazdowe). Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego oświetlenie LED w oprawach ogrodowych i z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Światło uruchamia się tylko wówczas, gdy jest to konieczne i jednocześnie informuje nas o nieproszonych gościach w pobliżu posesji.