Założony trawnik z rolki przez firmę Ogrodomania Nadgrodkiewicz
Prawidłowo ułożony trawnik z rolki to tylko połowa jego końcowego sukcesu. Aby darnina zachowała ładny, zdrowy wygląd, musimy zadbać o jej właściwą pielęgnację. Jak pielęgnować trawnik z rolki w pierwszych tygodniach po rozłożeniu?. Co w kolejnych etapach eksploatacji? Jak często podlewać naszą zieloną murawę? Kiedy dokonać pierwszego koszenie i nawożenie naszego nowego trawnika? Postaramy się tutaj odpowiedzieć na te najważniejsze pytania.
Zaraz po rozłożeniu trawnika z rolki należy przeprowadzić zabieg wałowania i koniecznie obficie podlać nową murawę. Jeśli zlecicie Państwo realizację Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz, wykonamy obydwie czynności w ramach świadczonej usługi.
Powinniście Państwo jednak pamiętać, że los trawnika wciąż leży w Państwa rękach. Właściwa pielęgnacja darni w pierwszych dniach po rozłożeniu to warunek konieczny, żeby trawa ładnie rosła, zachowała soczyście zieloną barwę i przyjęła się w naszym ogrodzie.
Przede wszystkim pozwólmy trawnikowi na spokojną aklimatyzację w nowym miejscu. Zaczekajmy ok. 2-3 tygodnie, zanim zaczniemy z niego intensywnie korzystać. W tym czasie trawnik zdąży się ukorzenić i przystosować do nowych warunków. Pamiętajmy również o dwóch kluczowych zabiegach: obfitym nawadnianiu i systematycznym koszeniu.
Zanim trawnik zdąży się ukorzenić, należy go regularnie i obficie podlewać: w pierwszym tygodniu przynajmniej raz dziennie, a w późniejszym czasie co 2-3 dni (w zależności od pogody, wilgotności i rodzaju podłoża na naszym ogrodzie !). Jeżeli nie dopilnujemy tej czynności, możemy doprowadzić do drastycznego przesuszenia darni. Nasz nowo ułozony trawnik zacznie się wybrzuszać i żółknąć, a między dywanami pojawią się wyraźnie widoczne szpary. Może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia naszej darniny.
W dalszym etapie użytkowania warto mieć świadomość że zamiast podlewać murawę często i oszczędnie, lepiej robić to rzadziej, ale obficie. Skromne zraszanie trawy i jej wierzchniej warstwy nie przyniesie pożądanych rezultatów, bo woda zdąży odparować zanim trafi do podłoża i zasili system korzeniowy.
Trawę należy nawadniać o odpowiedniej porze. Najlepiej z samego rana, ewentualnie wieczorem chociaż to gorsza alternatywa. Bardzo istotne, by zraszanie nie odbywało się w godzinach popołudniowych. Jest to pora gdy słońce świeci najmocniej, a na zewnątrz panują największe upały. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, możemy doprowadzić do poparzenia źdźbeł i uschnięcia trawy.
Ile wody potrzebuje nasz trawnik w pierwszych tygodniach po założeniu? Przyjmuje się, że jednorazowe podlewanie wymaga zużycia ok. 10-15 l na m2, a woda powinna przeniknąć na głębokość ok. 10 cm. Aby skontrolować stan podłoża, wystarczy nadepnąć na murawę i zobaczyć, czy woda podsiąka do góry. Jeśli tak – poziom nawodnienia jest wystarczający.
W późniejszym czasie, gdy trawnik zrośnie się z podłożem, możemy podlewać go nieco rzadziej (w miarę potrzeb). Pamiętajmy jednak o regularnym i obfitym nawadnianiu murawy w sezonie letnim, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu trawy i długotrwałych upałów.
Pierwsze koszenie trawnika z rolki przeprowadzamy po ok. 1-2 tygodniach, gdy źdźbła osiągną ok. 10 cm wysokości. Trawę należy przyciąć delikatnie, czyli na wysokość 6-6,5 cm. W kolejnych tygodniach możemy kosić trawę nieco niżej – na poziomie 4,5-5,5 cm.
Jak często kosić trawę z rolki? Częstotliwość koszenia musi być dostosowana do warunków pogodowych i tempa, w jakim rośnie murawa. Z reguły wystarczy powtarzać zabieg raz na 7-10 dni. Latem, w okresie intensywnego wzrostu trawy, możemy zwiększyć jego częstotliwość do dwóch razy w tygodniu. Analogicznie, gdy na zewnątrz panuje susza, należy ograniczyć koszenie do minimum.
Przed rozpoczęciem koszenia, upewnijmy się, że noże do kosiarki są równe i wystarczająco ostre. Jeśli użyjemy tępego narzędzia, źdźbła trawy zostaną postrzępione – to zaś popsuje wygląd trawnika i zwiększy ryzyko jego przesuszenia.
Ponieważ trawa z rolki jest wyjątkowo gęsta, jej ścięte resztki gromadzą się i zalegają między żywymi źdźbłami. W ten sposób tworzy się filc, czyli zbita warstwa obumarłych traw, która hamuje dopływ tlenu i składników odżywczych do podłoża, osłabiając układ korzeniowy. Aby uniknąć podobnych problemów, stosujmy kosiarkę lub traktor ogrodowy z koszem. Dzięki temu resztki trawy będą zbierane na bieżąco, a my unikniemy ich mozolnego grabienia. Równie dobrze sprawdzi się robot koszący, który pozwala na częste i krótkie koszenie, a tym samym likwiduje problem zalegających w trawniku obumarłych roślin.
Proces ukorzenienia przebiegnie szybciej, jeśli – tuż po rozłożeniu rolek – zasilimy murawę specjalnym nawozem do zakładania trawników. Pamiętajmy o bardzo istotnym jesiennym nawożeniu, które spowoduję lepsze ukorzenienie się a także wzmocni nasz trawnik przed nadejściem zimy i zmniejszy ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób.
W kolejnych sezonach pielęgnacja trawnika z rolki przebiega tak samo jak pielęgnacja trawnika sianego. Murawa wymaga regularnego nawożenia (najlepiej 3-4 razy do roku), koszenia i nawadniania. W drugim roku po założeniu trawnika możemy przeprowadzić aerację i wertykulację, czyli dwa zabiegi, które pozwalają rozluźnić podłoże, usunąć warstwę filcu i zapewnić lepszy dopływ wody, powietrza i składników odżywczych do systemu korzeniowego. Uwaga! Jeśli pod trawnikiem z rolki została zamontowana siatka na krety, zrezygnujmy z użycia aeratora rurkowego, który może doprowadzić do jej uszkodzenia.