Trawnik z rolki założony przez Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz
Piękny zawsze zielony i idealny trawnik to bardzo częste marzenie naszych inwestorów. W tym artykule przedstawimy Państwu jak dużo zaangażowania, uwagi i pracy wymaga ten idealny trawnik. Ten artykuł pokazuję również że nasz trawnik to prawdopodobnie najbardziej wymagający element naszej prywatnej zielonej przestrzeni!.
Zebraliśmy tutaj wszystkie zabiegi pielęgnacyjne z podziałem na konkretne miesiące w roku. Jakie należy wykonywać by nasz trawnik miał idealne warunki do rozwoju i by stał się wizytówką naszego ogrodu czy nawet domu!.
Oczywiście każdy ogród jest indywidualnym zagadnieniem. Niektóre trawniki na Państwa ogrodach będą wymagały przeprowadzania wszystkich tych zabiegów. Inne natomiast ten zakres będą miały w większym lub mniejszym stopniu ograniczony. Służymy pomocą w doborze narzędzi czy preparatów.
Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz przeprowadzi również dla Państwa te zabiegi. Efekty jednak tej pracy wymagają systematyczności, wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Sama profesjonalna usługa założenia trawnika nie gwarantuję nam sukcesu. Bardzo istotne jest prawidłowe założenie trawnika ale kluczem do sukcesu jest dalsza systematyczna pielęgnacja nowego trawnika!. Zapraszamy do lektury.
W tym okresie nie wykonujemy żadnych prac przy trawniku. Pamiętajmy jednak aby nie deptać pokrytego śniegiem trawnika, gdyż podmarzniętą trawę łatwo uszkodzić. W tych miejscach trawa będzie gniła i znacznie utrudniona będzie regeneracja trawnika po zimie.
Rozbijajmy skorupę śnieżną, która tworzy się na trawniku, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania pleśni śniegowej. Jeśli na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa, to wiosną trawnik będzie wymagał regeneracji.
Jeśli śniegu jest dużo, to zgarniamy go z trawnika, najlepiej pod drzewa. Nie wolno chodzić po trawniku, na którym zalega warstwa mokrego śniegu, ponieważ pozostaną widoczne wydeptane ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy (tam, gdzie przechodzenie było intensywne).
W ciągu sezonu trawnik kosimy regularnie co 7-10 dni. Pierwsze wiosenne koszenie trawnika przeprowadzamy zwykle na przełomie marca i kwietnia, jednak termin ten uzależniony jest od wiosennej pogody! Powinniśmy obserwować trawę i gdy źdźbła osiągną 8 cm przeprowadzić koszenie.
Przyjmuje się, że należy kosić 1/3 wysokości trawy przy jednym przebiegu. Jeśli przyrost będzie bujniejszy i intensywniej zielony przy wysokości około 5 cm, musisz ponownie kosić, gdy trawa osiągnie wysokość 7,5 cm wysokości.
Kosiarka jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym, jeśli mamy nawet niewielki przydomowy trawnik. Zależnie od jego wielkości, kształtu i sposobu użytkowania, powinniśmy dobrać optymalny rodzaj urządzenia, które zapewni wygodne i szybkie przycinanie trawy. Wybór jest ogromny – zaczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym, po samobieżne maszyny o dużej wydajności koszenia. Przy pielęgnacji trawników przydadzą się również niewielkie podkaszarki, umożliwiające koszenie w trudno dostępnych miejscach.
Wygrabiając trawnik, nie tylko pozbędziemy się filcu, ale i spulchnimy nieco podłoże. Ten ostry na pozór zabieg nie uszkodzi murawy, za to pobudzi korzenie do wzrostu i zagęści roślinność. Wertykulację wykonuje się poprzez „wyczesywanie trawnika” oraz „nacinanie” – pionowe cięcie darni na głębokość około 5-7 cm. Celem zabiegu jest usunięcie obumarłych części roślin i nadmiaru filcu który utrudnia dostęp do wody, powietrza i nawozów oraz przewietrzenie strefy krzewienia. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuniemy chwasty i mech. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana co raz w roku – najlepiej wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu trawy. Wertykulację przeprowadza się specjalnym urządzeniem – wertykulatorem lub podobnym do grabi – skaryfikatorem.
Tuż po wertykulacji wykonujemy aerację – czyli napowietrzanie trawnika i rozluźnienie gleby (poprawienie jej struktury). Termin aeracja pochodzi o angielskiego słowa aero – powietrze. Zabieg ten pobudza trawę do wzrostu gdyż w napowietrzonej glebie znacznie lepiej rozwijają się jej korzenie. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość około 10 cm. Można to zrobić przy pomocy wideł lub specjalnego urządzenia – aeratora. Po aeracji warto wykonać piaskowanie (patrz niżej).
Piaskowanie powinno być wykonywane po wertykulacji i aeracji trawnika (patrz wyżej). Zabieg ten polega na rozrzucaniu piasku na murawę trawnika. Piaskowanie trawnika przyczynia się do powstawania nowych korzeni, rozłogów i pędów trawy. Piasek poprawia także przepuszczalność gleby i poprawia jej strukturę. Dzięki piaskowaniu trawnik staje się bardziej elastyczny. Piasek uzupełnia również nierówności w murawie.
Jeśli na naszym trawniku powstaną gołe (łyse) płaty gdzie nie rośnie trawa będziemy musieli dosiać nasiona. Najlepiej kupić tą samą mieszankę traw, z której był zakładany trawnik. Nie zawsze jednak jest to możliwe gdyż szybko zapominamy jej nazwę. Możemy kupić tzn. mieszanki regeneracyjne (renowacyjne) jednak trawa, która wykiełkuje może się różnić od naszego trawnika kolorem i tempem wzrostu. Często w takim wypadku w miejscu łysych plam mamy ciemnozielone kępy. Dzieje się tak gdyż mieszanki renowacyjne złożone są głównie z rajgrasu angielskiego (życicy trwałej) – gatunku trawy, charakteryzującej się szybkim wzrostem.
Wałowanie trawnika ma na celu wyrównanie powierzchni, dociśnięcie korzeni murawy do gleby i pobudzenie traw do wzrostu. Zabieg wykonujemy walcem ogrodowym (ciężar do 75 kg). Wałowanie przeprowadzamy wczesną wiosną oraz 2-3 dni przed i po pierwszym koszeniu.
Przycinanie krawędzi trawnika szpadlem lub specjalną obcinarką do krawędzi. Dzięki temu zabiegowi brzegi trawnika będą wyglądały schludnie nie zachodząc na obrzeża trawnikowe. Trawa nie przerasta na rabaty z roślinami czy elementy infrastruktury naszego ogrodu.
Czym nawozić?
Niedobór azotu można uzupełnić, stosując nawozy jednoskładnikowe np. saletrę amonową (zawiera tylko azot) lub wieloskładnikowe – np. azofoskę (dobrze znany i często stosowany uniwersalny nawóz ogrodowy, zawiera azot, fosfor, potas i inne pierwiastki). Można także zastosować specjalne nawozy do trawników które naszym zdaniem są najlepsze i najbezpieczniejsze. My rekomendujemy stosowanie nawozów otoczkowanych renomowanej firmy BARENBRUG. Zawierają one wszystkie niezbędne do rozwoju trawy główne składniki pokarmowe – makroskładniki oraz mikroelementy. Są wysoce specjalistyczne i używane przez profesjonalistów. Z podziałem na konkretne rodzaje trawników, i okresy ich stosowania.
Wbrew obiegowym opiniom nawożenie mineralne trawnika nie zawsze jest potrzebne. Niezbędne jest za to nawożenie organiczne!
Zanim zastosujemy nawozy mineralne warto oddać próbkę naszej gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Jeżeli gleba nie potrzebuje dodatkowego zasilania, lepiej nie stosować nawozów mineralnych bez potrzeby! Przenawożenie wpływa na nadmierne zasolenie podłoża, co utrudni murawie pobieranie składników pokarmowych z gleby. W skrajnych przypadkach (nadmiar azotu) może także zniszczyć naszą trawę.
Można za to stosować dobrze rozłożony kompost (który nie stwarza ryzyka przedawkowania). Wykonujemy to rozsypując jego cienką warstwę na powierzchni gleby. Kompost zwabi dżdżownice, które wprowadzą materię organiczną i składniki pokarmowe wgłąb profilu glebowego. Wpłynie to bardzo korzystnie na rozwój korzeni naszej murawy.
Kiedy nawozić?
Nawóz najwcześniej stosujemy w połowie marca. Zwracamy uwagę na prognozę pogody, aby uniknąć opadów śniegu, które mogą jeszcze zdarzyć się o tej porze roku. Dodatkowo pamiętamy, aby nie stosować nawozu na bardzo wilgotny czy przesuszony trawnik – ziemia powinna być lekko wilgotna. Nawóz najlepiej zastosować przed deszczem, aby opady rozłożyły granulki. Jeśli nie będzie opadów, wtedy przed nawożeniem podlewamy trawnik.
Forma nawozu
Najlepiej zastosować nawóz granulowany – jest on najwygodniejszy w zastosowaniu. Rozsypujemy go ręcznie, na krzyż (w dawce zalecanej przez producenta – patrz opakowanie) lub specjalnym rozsiewaczem do nawozów. Można także zastosować nawozy sypkie lub płynne.
Sprawdź pH, zastosuj wapnowanie
Sprawdzenie pH gleby. Jeśli jest niższe niż 5,5 – należy przeprowadzić wapnowanie
Ostatnim zabiegiem, ale bardzo ważnym o którym nie można zapomnieć, jest nawadnianie naszej zielonej murawy. Nawadnianie rozpoczynamy w kwietniu optymalnie po przeprowadzeniu szeregu wyżej opisanych zabiegów. Zarówno ilość jak i długość cykli nawadniania musimy dostosowywać w całym okresie wegetacyjnym zależnie do panujących warunków atmosferycznych. Istotną kwestią jaką należy się sugerować nawadniając naszą trawę jest fakt że lepiej ją podlewać obficie a rzadziej (raz na kilka dni) niż w mniejszej ilości a często. Najlepsze dla trawnika i roślin oraz najbardziej efektywne (najmniejsze starty wody) jest nawadnianie zaplanowane na godziny poranne.
Systematyczne koszenie trawnika, najlepiej przeprowadzać je co 7–10 dni. Po koszeniu dokładnie wygrabiamy pokos czyli resztki trawy które nie zebrała kosiarka do kosza w który jest wyposażona. Nie należy kosić trawnika mokrego (na przykład po deszczu). W upalne dni najlepiej kosić rano lub wieczorem.
Przed rozpoczęciem koszenia kontrolować czy noże kosiarki są dobrze naostrzone. Wysokość koszenia zależy od sposobu użytkowania i rodzaju trawnika – często deptany kosimy nie krócej niż na wysokość 4 cm (zbyt nisko koszony – poniżej 3 cm – szybko wysycha i jest bardziej wrażliwy na deptanie). Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu trawnika a jego częstotliwość i dawkę należy dostosować do panującej w danym okresie pogody.
Systematycznie kosimy, a potem dokładnie wygrabiamy pokos. Podlewamy regularnie – zwłaszcza w okresie suszy przeprowadzamy to nawet codziennie w godzinach porannych. Ilość i dawkę nawadniania dostosowujemy do panujących warunków atmosferycznych.
Pamiętajmy o regularnym koszeniu i podlewaniu.Zwracamy uwagę na chwasty i usuwamy je systematycznie. Rośliny, takie jak mniszki, kaczeńce, mikołajki i stokrotki, usuwamy wraz z korzeniami aby nie wyczerpywały trawnika.
Trawnik trzeba regularnie kosić. Powierzchnie używane intensywnie przycinamy co tydzień, a nawet dwa razy w tygodniu. Te eksploatowane słabo – co 2-3 tygodnie.
W okresie lata trawnik wymaga także odżywienia (początek LIPCA). W tym celu proponujemy stosowanie bezpiecznego nawozu otoczkowanego marki BARENBRUG przeznaczonego na okres letni.
Regularnie podlewamy – gdy jest gorąco – nawet codziennie, najlepiej w godzinach porannych. Nie powinno się robić tego w południe, gdy najmocniej grzeje słońce, bo duża część wody (nawet 30-40%) zdąży wyparować zanim dotrze do korzeni. Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10-15 cm. W czasie upałów kosimy trawnik nie niżej niż na wysokość 6 cm. Trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę.
Wrzesień to dobra pora na zakładanie nowych trawników lub gruntowną renowację tych, które są w kiepskiej formie. Ponieważ trawa rośnie jeszcze dość intensywnie, kosimy ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli jest sucho, pamiętajmy o regularnym podlewaniu które dobieramy odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych w tym okresie.
Końcówka września to odpowiedni czas by uwzględnić formę naszego trawnika na wiosnę przyszłego roku. Zalecamy dlatego też stosowanie na przełomie września i października nawozu jesiennego z serii profesjonalnych preparatów marki BARENBRUG. Zapewni to zdecydowanie lepsze korzenienie się naszej darniny co w istotny sposób wpływa na jej kondycje.Zdecydowanie poprawia jej wygląd czy też odporność na okresowe trudne warunki które zdarzają się w czasie przebiegu wegetacji traw od początku wiosny. Jest to przede wszystkim forma lepszego przygotowania do przezimowania naszego trawnika.
W październiku jeszcze co najmniej dwa razy kosimy trawnik. Jeśli jest sucho – podlewamy. Po skoszeniu możemy rozłożyć na trawniku cienką (około 0,5 cm) warstwę dojrzałego kompostu przesianego przez siatkę o oczkach średnicy 1 cm.
Trawnik należy kosić, dopóki rośnie trawa. Jeśli październik był ciepły, to ścinamy ją jeszcze na początku listopada. Grabimy liście, które spadły z drzew i krzewów. Pozostawione na trawniku stworzyłyby nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, a to sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.
W grudniu raczej jest zima i często śnieg przykrywa nasz trawnik. Warto więc poświęcić czas na konserwację sprzętu ogrodniczego.
Przy kosiarce Warto zakonserwować cylindry silnika: odkręcić świece, wstrzyknąć olej silnikowy i ponownie wkręcić świece. Wiosną po uruchomieniu kosiarki olej się wypali (będzie trochę dymić, ale nie należy się tym przejmować). Jest to też dobry czas również na konserwację naszego ostrza kosiarki którego kondycja jest bardzo ważna już od pierwszego wiosennego koszenia.
Uwaga! Kosiarka spalinowa musi zawsze stać poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik lub zalany filtr. W czasie czyszczenia nie należy jej odwracać ani przechylać na boki, a jedynie odchylić do tyłu.