Tarasy drewniane zależnie od wybranego gatunku drewna będą się charakteryzować nie tylko różnym wyglądem wizualnym ale przede wszystkim skrajnymi parametrami technicznymi. Bardzo wiele zależy od samego gatunku drewna, z jakiego zostanie on wykonany. Jeżeli zależy Nam na najtrwalszym i najlepszym wizualnie i technicznie surowcu, decydujemy się na drewniane deski tarasowe wykonane z twardego drewna. W tym przypadku najlepiej sprawdza się nam drewno pochodzące z gatunków egzotycznych (Merbau, Iroko, Bangkirai, Cumaru, Masaranduba, Ipe Lapacho…). Wytrzymałość drewnianych desek tarasowych z gatunków egzotycznych w architekturze zewnętrznej wacha się w okolicach 30 – 50 lat!. Są to imponujące parametry techniczne i ciężko na rynku znaleźć produkty nawet ze sztucznych komponentów o tak wysokiej żywotności.
Po przeciwległej stronie jeżeli chodzi o najsłabsze parametry techniczne znajdują się drewniane deski z wybranych krajowych gatunków iglastych. Do nich zaliczają się deski na taras świerkowe oraz sosnowe. Nie są one zbyt trwałe, a także należy pamiętać o regularnym impregnowaniu każdej deski. Tutaj wytrzymałość tego rodzaju desek tarasowych zależnie od miejsca montażu i jakości impregnacji będzie się kształtował w okolicach 5 – 7 lat w architekturze zewnętrznej.
Jeżeli szukamy materiału którego cechują parametry techniczne pomiędzy deskami egzotycznymi a rodzimymi gatunkami iglastymi możemy znaleźć deski z bardzo popularnego gatunku Modrzew Syberyjski. Deski które przed procesem olejowania i montażu impregnujemy impregnatem technicznym są w stanie wytrzymać w architekturze zewnętrznej do 15 lat.
Oprócz różnych gatunków drewna, w sprzedaży dostępne są deski na taras ze względu na swoją powierzchnię gładkie oraz ryflowane. Wybierając drewniane deski tarasowe gładkie, na pewno będzie nam łatwiej utrzymać je w czystości, ponieważ tak jak deska ryflowana nie posiadają one żadnych zagłębień. Drewniane deski gładkie wyglądają bardziej naturalnie i stylowo. Proces systematycznego olejowania jest zdecydowanie łatwiejszy na tego rodzaju deskach. Zabieg renowacji jest bardziej dostępny dla wielu urządzeń nawet tych mniej zaawansowanych technicznie. Drewniana deska o powierzchni ryflowanej natomiast ukrywa mikropęknięcia i małe mankamenty które w produkcie naturalnym jakie jest drewno występują. Tutaj jest pewna zależność, mianowicie deski z tańszych i gorszych materiałów lepiej wyglądają i funkcjonują w wersji ryflowanej niż gładkiej. Słabsze materiały będą miały zdecydowanie większą ilość sęków, spękań które ryflowanie skutecznie maskuje. Deski drewniane mogą wyróżniać się rowkami po obu stronach, od góry lub tylko od dołu. Zazwyczaj mamy do czynienia z tzw. drobnym ryflowaniem i grubym. Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę zanim wybierzemy deski tarasowe, jest możliwość ich cyklinowania. Drewniana deska ryflowana ze względu na swój kształt nie może podlegać tej obróbce. Zupełnie inaczej jest, jeżeli chodzi o drewniane deski tarasowe gładkie, które mogą być systematycznie poddawane cyklinowaniu.