Taras drewniany czy taras kompozytowy? Wybór najlepszego materiału na swój taras

Automatyczne nawadnianie Wrocław
Automatyczne nawadnianie – zdalne sterowanie za pomocą modułu WIFI !
10/02/2020
Twinson PVC Wrocław
Które deski na tarasy kompozytowe wybrać ?
25/02/2020
Automatyczne nawadnianie Wrocław
Automatyczne nawadnianie – zdalne sterowanie za pomocą modułu WIFI !
10/02/2020
Twinson PVC Wrocław
Które deski na tarasy kompozytowe wybrać ?
25/02/2020

Decyzja o tym, czy wybrać taras drewniany, czy taras kompozytowy, jest jednym z kluczowych wyborów przy urządzaniu ogrodu. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale różnią się pod względem estetyki, trwałości, kosztów oraz wymagań konserwacyjnych. W tym artykule porównamy deski drewniane i deski kompozytowe, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Taras drewniany – naturalny styl w ogrodzie

Deska drewniana (czy to drewno iglaste, czy egzotyczne) to świetny wybór dla osób, które szukają tarasu w naturalnym stylu. Drewno ma unikalne usłojenie, które zależy od gatunku, a jego ciepła barwa doskonale komponuje się z roślinnością ogrodową. Dodatkową zaletą tarasów drewnianych jest to, że nie nagrzewają się one tak, jak tarasy z płytek ceramicznych czy kamienia, co jest istotnym atutem, szczególnie w upalne dni, kiedy wielu użytkowników preferuje stąpanie po chłodniejszej nawierzchni boso.

W zależności od budżetu, możesz wybrać modrzew syberyjski – tańszy i łatwiejszy w obróbce materiał, lub zdecydować się na droższe deski z drewna egzotycznego, które są wyjątkowo trwałe i efektowne.

Taras kompozytowy – nowoczesność i minimalna konserwacja

Deski kompozytowe to materiał łączący pył drzewny z tworzywem sztucznym, co czyni go niezwykle odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Taras kompozytowy nie pęka, nie wypacza się i nie wymaga regularnej impregnacji, co sprawia, że jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Jedną z głównych zalet tarasów kompozytowych jest ich niska konserwacja. Wystarczy regularne oczyszczanie z zabrudzeń, a deski będą przez wiele lat wyglądały jak nowe. Kompozyt jest dostępny w wielu kolorach – od antracytu po teak, ale należy pamiętać, że z biegiem lat może on delikatnie zmienić odcień, co warto mieć na uwadze.

Pielęgnacja tarasów – drewnianych i kompozytowych

Taras z desek drewnianych
Taras z deski drewnianej

Drewniana deska tarasowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W celu zachowania naturalnego koloru drewna oraz zapewnienia dodatkowej ochrony należy stosować olej impregnujący przeznaczony na zewnętrzne konstrukcje drewniane. Olejowanie najlepiej powtarzać dwa razy w roku: na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zimą .

Oczywiście każdy taras wymaga oczyszczenia z piasku, błota i innych zabrudzeń.

Deski kompozytowej nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą, jednakże warto pamiętać o regularnym sprzątaniu tarasu. Poradzi z tym sobie zwykła szczotka z wodą, lub dla lepszego efektu – myjka ciśnieniowa. W sezonie taras spełnia funkcję mini kuchni, gdzie grillujemy, pijemy wino i wspólnie jemy posiłki. Jeśli tłuszcz, czy czerwone wino napotka na naturalne drewno i nie da się go usunąć za pomocą wody, wówczas możemy spróbować delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i zaolejować na nowo. Zabrudzoną deskę kompozytową należy spróbować wyczyścić za pomocą wody z detergentem. W przypadku tłustych plam konieczne może okazać się użycie papieru ściernego. Dotyczy to również zarysowań, powstałych przy codziennej eksploatacji- dziecięcych zabawach i letnich wieczorach z przyjaciółmi, którym towarzyszą np. tańce na szpilkach.

Trwałość tarasów drewnianych vs kompozytowych

Taras z desek z drewna egzotycznego
Taras z deski drewnianej

Deski tarasowe z drewna egzotycznego są wyjątkowo odporne na czynniki atmosferyczne i mogą wytrzymać przez kilkadziesiąt lat, szczególnie w odpowiednich warunkach. Deski z drewna iglastego, takie jak modrzew syberyjski czy sosna, są nieco mniej trwałe, ale wciąż mogą służyć przez wiele lat, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane.

Tarasy kompozytowe również są bardzo trwałe, a dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że są one odporne na pękanie i biodegradację. Producenci desek kompozytowych oferują długie gwarancje (od 10 do 25 lat), co daje pewność, że materiał nie będzie wymagał wymiany przez długie lata.

Tarasy drewniane z drewna iglastego – ekonomiczne i estetyczne

Deski tarasowe z modrzewia europejskiego
Taras z drewna iglastego

Łatwość obróbki, walory estetyczne oraz cena – te elementy najczęściej decydują o wyborze gatunków iglastych do budowy tarasu. Jest to jedno z tańszych, a przy tym bardzo efektownych rozwiązań do budowy przydomowej konstrukcji. Drewno jest także „ciepłe w dotyku”, ale jako izolator termiczny, nagrzewa się bardzo powoli, dlatego świetnie sprawdza się na tarasach narażonych na stałą ekspozycję słoneczną. Kluczową sprawą jest dobranie surowca o odpowiednich parametrach. Do wyboru mamy cztery gatunki drewna iglastego – modrzew syberyjski i europejski, sosnę impregnowaną oraz świerk.

Drewno modrzewiowe stanowi bardzo cenny surowiec, a pod względem właściwości mechanicznych przewyższa pozostałe gatunki drzew iglastych. Deska z modrzewia posiada gęstość: 600 kg/m3, należy do gatunku średnio twardego i średnio stabilnego o skurczu stycznym 8,2% oraz skurczu promiennym 4,2%. Jest odporna na grzyby i owady oraz kwalifikujemy ją do 3 klasy użytkowania. Deski z modrzewia syberyjskiego należą do łatwych w obróbce. Surowiec ten nadaje się do naturalnych aranżacji – świetnie skomponuje się z kamieniem lub cegłą. Sprawdzi się też w modernistycznym wydaniu, z geometrycznymi elementami małej architektury, czy przeszkloną elewacją domu. Niezależnie od tego, na jaki surowiec ostatecznie się zdecydujemy, tarasy wykonane z drewna iglastego będą miały na pewno pozytywny wpływ na nasz nastrój oraz relaks. 

Taras wokół basenu – drewno egzotyczne czy kompozyt?

Deski tarasowe nad basenem
Taras z gatunków egzotycznych

Deski tarasowe, kompozyt czy płytki? Aranżując w ogrodzie wymarzony basen, należy dobrze przemyśleć, z jakiego materiału wykonamy powierzchnię wokół niego. Jest to przestrzeń szczególnie narażona na stały kontakt z wodą, jak również mocno eksploatowana. Od materiałów do wykańczania obrzeży basenów wymaga się nie tylko trwałości, ale także komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Deski tarasowe są jednym z wielu materiałów wykorzystywanych do wykończenia powierzchni wokół basenu. Przestrzeń ta jednak może zostać zaaranżowana na wiele różnych sposobów. Dlatego warto się przyjrzeć wszystkim dostępnym materiałom i sprawdzić, który z nich będzie najlepiej spełniał oczekiwania użytkowe i estetyczne.

Do wykańczania nawierzchni przy basenie ogrodowym niektórzy wybierają płytki ceramiczne lub kamień. Nie są to dobre materiały do tego rodzaju zastosowań, gdyż mogą być śliskie i szybko ulegają nagrzewaniu. Przy basenie powierzchnia powinna umożliwiać przyjemne stąpanie po niej nawet w upalny dzień i na której można wygodnie się położyć na ręczniku. Drewniana deska tarasowa wykonana z gatunków egzotycznych jest idealnym rozwiązaniem .

Spośród egzotycznych drewnianych desek tarasowych najlepsze do zastosowań przy basenie ogrodowym będą te z najwyższej półki, czyli gatunki Ipe Lapacho i Cumaru. Takie deski drewniane są wyjątkowo odporne na wodę i biodegradację. Dodatkowo, stosując te gatunki, możemy być pewni, że drewno nie zabarwi wody .

Taras z deski kompozytowej – bardzo dobra alternatywa!

Taras wykonany z desek kompozytowych DLH
Taras z deski kompozytowej

W sąsiedztwie wody bardzo dobrze zachowuję się także deska tarasowa wykonana z kompozytu. Charakteryzuje się wysoką odpornością i nie wchłania wody, co zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów. Kompozyt nie pobiera i nie oddaje wody, co skutkuje tym że taka deska tarasowa nie ulega procesowi pękania .

Ważną właściowością desek kompozytowych zamontowanych wokół basenu, jest jej powierzchnia antypoślizgowa. W procesie ryflowania, szlifowania i szczotkowania, struktura kompozytu staje się całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. .

Decydując się na charakter nawierzchni wokół basenu, będziemy kierować się także walorami wizualnymi. Niezapominajmy jednak przede wszystkim o parametrach wybieranego materiału, uchroni nas to przed nieplanowanymi pracami renowacyjnymi.

Podsumowanie: taras drewniany vs kompozytowy

Zarówno taras drewniany, jak i taras kompozytowy mają swoje wady i zalety. Wybór zależy od preferencji estetycznych, budżetu oraz gotowości do pielęgnacji. Taras drewniany z naturalnego drewna nadaje ogrodowi klasyczny, ciepły wygląd, ale wymaga regularnej konserwacji. Z kolei taras kompozytowy to materiał nowoczesny, dosyć łatwy w utrzymaniu i w dużej mierze odporny na warunki atmosferyczne. Jest on jednak podatny na większe nagrzewanie się powierzchni i zarysowania których nie możemy usunąć tak jak ma to miejsce przy powierzchni drewnianej.

Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji – zarówno taras drewniany, jak i taras kompozytowy będą świetnym rozwiązaniem, które doda uroku Twojemu ogrodowi na długie lata.