Taras drewniany Garapa

Deska tarasowa Guyana Teak
Taras z Guyana Teak wraz z pergolą i donicą z drewna BSH.
15/03/2021
Deski tarasowe iroko
Drewno egzotyczne Iroko na balkonie.
12/11/2023
Ogród Wrocław
Ogród w stylu japonizującym. Podest z drewna egzotycznego Bangkirai.
15/11/2023
Tarasy drewniane
Drewniany taras z ryflowanej deski egzotycznej Garapa.
12/11/2023
Ogrodomania

Taras drewniany Garapa.

Taras drewniany Garapa z gładkiej deski zamontowany przez nas na ogrodzie przydomowym przy zabudowie szeregowej we Wrocławiu na osiedlu Maślice. 

Drewno znane również pod nazwą Grapia, Garappa bądź Amarillo, wyróżnia się pięknym, szlachetnym złocistym kolorem, przechodzącym w barwy żółto-brązowe.

Dzięki relatywnie dużej zawartości krzemu to drewno posiada bardzo wysoka odporność na biodegradację, w tym również przy kontakcie z woda morską, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem pośród wymagających klientów. Trwałość w odkrytej architekturze ogrodowej, wykorzystywanej do tworzenia tarasów, mebli czy pergoli określa się na ponad 25 lat.

Garapa nie wymaga dodatkowej impregnacji do zastosowania na zewnątrz. Jednak tak jak każdy inny gatunek drewna pod wpływem czynników atmosferycznych podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. Powstaje wówczas charakterystyczna srebrzysta powłoka. Nie ma ona wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna. Jednak estetyka tarasu i jego naturalna kolorystyka zanika.

Proces patynowienia można zatrzymać stosując regularnie olej impregnujący przeznaczony na zewnętrzne konstrukcje drewniane. Polecane przez nas marki to OSMO, REMMERS, KOOPMANS, TEKNOS.

Garapa to jeden z bardziej cenionych gatunków drewna egzotycznego, który obecnie jest już dość powszechnie używany w stolarstwie. Drewno to pochodzi z Ameryki Południowej – drzewa garapa rosną głównie na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

TARAS DREWNIANY GARAPAMATERIAŁY UŻYTE DO BUDOWY

Kolor oleju tarasowego wybrany przez inwestora to olej w kolorze Garapa z serii preparatów OSMO. Olejowanie drewna wykonaliśmy dwukrotnie zarówno przed budową tarasu jak i zaraz po jego realizacji.

Konstrukcję nośną tego tarasu drewnianego, wykonaliśmy  z legarów z drewna egzotycznego Bangkirai. Została ona przez nas zamontowana na punktowych wylewkach fundamentowych wykonanych do głębokości 60 cm z betonu klasy B20. Do montażu desek tarasowych użyliśmy najlepszych wkrętów tarasowych na rynku marki SPAX D dedykowanych do drewna egzotycznego.

Drewniany taras na ogrodzie przydomowym: powierzchnia 26 m2.
Deska tarasowa zastosowana na taras: Drewno egzotyczne Garapa – gładka deska tarasowa.
Legar konstrukcyjny zastosowany na konstrukcję nośną: Drewno egzotyczne Bankgirai.
Wkręty tarasowe do desek tarasowych: Wkręty SPAX-D 5×50.
Podkładki gumowe pod legary konstrukcyjne: Spax 100x100x4mm.
Olej tarasowy do deski tarasowej: OSMO – Rozpuszczalnikowy Olej Do Pielęgnacji Tarasu w kolorze Garapa