Drewniany taras z ryflowanej deski egzotycznej Garapa.

Taras z gładkiej drewnianej deski tarasowej BANGKIRAI.
12/11/2023
Balkon z drewna Bangkirai.
12/11/2023
Balkon z deski egzotycznej Bangkirai.
21/04/2024
Drewniany bambusowy płot.
13/11/2023
Ogrody, Tarasy, Nawadnianie Wrocław
Drewniany taras garapa

Ryflowany drewniany taras deski egzotycznej Garapa.

Drewniany taras z deski egzotycznej ryflowanej Garapa wykonany przez nas na ogrodzie przydomowym znajdującym się na osiedlu Oporów we Wrocławiu . 

Garapa – to jeden z najlepszych gatunków na drewnianą formę tarasu.

Taras w architekturze zewnętrznej naszego otoczenia to miejsce narażone na wyjątkowo intensywną eksploatację i właściwie bezustanne działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr, promienie słoneczne czy nawet śnieg. Wiele materiałów w takich warunkach szybko ulegnie zniszczeniu i już po niedługim czasie przestanie dobrze się prezentować. Na szczęście nie wszystkie! Do takich szczególnie trwałych i godnych polecenia należą deski tarasowe Bangkirai.

Deski tarasowe Garapa – wygląd i odcienie

Drewno wytwarzane z drzew Garapa może mieć różne kolory. Najczęściej jednak są to odcienie żółtego połączone z czerwonym, choć zdania są podzielone – inni uważają, że odcień jest bardziej miodowy niż żółty. Wraz z upływem czasu deski tarasowe Garapa ciemnieją, lecz jest to zupełnie naturalne. Trzeba mieć też na uwadze, że pod wpływem działania warunków atmosferycznych może ono zmienić kolor na srebrnoszary. Jeśli jednak nie będzie nam się on podobał i będziemy chcieli przywrócić dawny kolor, to wystarczy, że solidnie wyczyścimy taras lub skorzystamy ze specjalnego środka do rozjaśniania drewna. Jeśli chcemy zachować oryginalny wygląd desek tarasowych – wystarczy, że raz w roku będziemy konserwować nasz taras.

Właściwości desek tarasowychDrewniany taras garapa

Drewno to w pełni naturalny materiał, na który mają wpływ m.in. zmiany klimatyczne. Jest ono wystawione na działanie wielu różnych zewnętrznych warunków atmosferycznych, dlatego też jego objętość nie jest stała – kurczy się lub też pęcznieje. Nierzadko pojawiają się na nim także niewielkie pęknięcia, które najczęściej wynikają ze skurczu drewna zmieniającego się w zależności od wilgotności względnej, czy też zmian warunków klimatycznych. Między deskami mogą występować także różnice szerokości, które są spowodowane różną rozszerzalnością drewna podczas wyrównywania wilgoci między promieniowym i stycznym usłojeniem drewna. Dodatkowo należy też wiedzieć, że powinno się unikać kontaktu z korodującymi metalami, bowiem powodują one niebiesko-czarne plamy na drewnie.

Naturalne oleje

Zdecydowana większość drewna egzotycznego zawiera naturalne oleje, które wypłukują się w sytuacjach, gdy drewno jest narażone na negatywne warunki atmosferyczne np. w postaci deszczu. Są one usuwane w postaci brązowej cieczy, dlatego też należy zadbać o to, aby drewno nie miało kontaktu ze ścianami, czy chociażby tynkiem, bowiem mogą zostać one zabawione. 

Trwałość i konserwacja desek tarasowych Garapa

Drewno tarasowe Garapa jest twarde i odporne na uszkodzenie mechaniczne, a także na wpływ warunków atmosferycznych Warto jednak na bieżąco pielęgnować deski tarasowe, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem każdego roku. Szczególnie ważne jest również dbanie o czystość tarasu. Powinniśmy dbać o to, aby nie znajdowały się na nim żadne zabrudzenia, osady, czy pyłki. W ten sposób uniemożliwiamy wnikanie mikroporów brudu w drewno. Czasem jednak mimo to możemy zauważyć nieestetyczne czarne plamy brudu pod donicami, czy matami – w takiej sytuacji wystarczy, że przeniesiemy dane przedmioty i zapewnimy im naturalne suszenie i wentylację i nie będą powstawały żadne ciemne plamy na drewnie.

Zakres materiałów do budowy Drewniany taras garapa

Drewniany taras na ogrodzie przydomowym : powierzchnia 30 m2.
Deska tarasowa zastosowana na taras: Drewno egzotyczne Garapa.
Legar konstrukcyjny zastosowany na konstrukcję nośną: Drewno egzotyczne Keruing.
Wkręty tarasowe do desek tarasowych: Wkręty SPAX-D 5×50.
Pręty gwintowane konstrukcyjne: 12 mm x 1000 mm.
Olej tarasowy do deski tarasowej: Osmo – Rozpuszczalnikowy olej do pielęgnacji tarasu w kolorze Garapa