Projektowanie ogrodu – ogród współczesny – elementy składowe ogrodu

Aranżacja tarasów przydomowych
Projekt tarasu – jak zaprojektować nasze miejsce relaksu ?
15/04/2021
Projekt ogrodu
Projekt ogrodu – o projektowaniu zieleni słów kilka
24/01/2022
Aranżacja tarasów przydomowych
Projekt tarasu – jak zaprojektować nasze miejsce relaksu ?
15/04/2021
Projekt ogrodu
Projekt ogrodu – o projektowaniu zieleni słów kilka
24/01/2022

Projektowanie ogrodu współczesnego. Dzisiejsze spojrzenie na kwestię tego, czym jest ogród i jaką powinien pełnić funkcję, zmienia się w bardzo dynamiczny sposób. Z umysłów ludzi znika obraz trawnika, który jest dookoła obsadzony ‘kwiatkami’. Wyłania się natomiast koncepcja przestrzeni, która nie tyle ma być ‘jakoś’ urządzona, ale bardziej ma otrzymać konkretne funkcje. Jednocześnie nadając oryginalny styl całemu założeniu. W związku z rosnącą świadomością ludzi, na temat tego jak istotne jest otoczenie, w którym żyjemy, oraz tego jak owo otoczenie działa na nasz nastrój i sposób myślenia. Coraz więcej osób zaczyna intencjonalnie aranżować przydomową przestrzeń w taki sposób, aby ta pracowała dla nich, realizując ich potrzeby i zapewniając przy tym możliwie najprzyjemniejsze doświadczenia wizualne. Na temat możliwości – funkcji oraz mnogości elementów, z których może być zbudowany współczesny ogród, przeczytasz w dalszej części tego wpisu.

Funkcje ogrodu – Projektowanie ogrodu

Sama atrakcyjność wizualna ogrodu, podobnie jak uroda u ludzi, okazuje się – szczególnie z czasem, że nie wystarcza. Aby w pełni cieszyć się możliwościami przestrzeni, którą dysponujemy. Nie ważne czy jest to niewielkie podwórko w kamienicy, czy też rozległy teren poza miastem. Warto nadać jej konkretne funkcję, które udoskonalą i poprawią jakość życia osób, które z niej korzystają. Kilka możliwości znajduję się poniżej:

WYPOCZYNEK BIERNY

Przestrzeń, w której możemy oddać się błogiemu ‘nic nie robieniu’. Strefa gdzie możemy odpocząć po całym dniu batalii z życiem. Miejsce gdzie najzwyczajniej możemy wygodnie usiąść, położyć się lub pobujać w (obłokach) hamaku. Warto zadbać o to, aby ta przestrzeń stanowiła ukojenie dla naszych zmysłów. Korzystnie jeżeli będzie to miejsce odizolowane od hałasu, niechcianych spojrzeń, silnego wiatru, nieprzyjemnych zapachów oraz nazbyt intensywnego nasłonecznienia. Woda w takim miejscu, w postaci nawet niewielkiego elementu, potrafi oczyścić umysł z całego zgiełku przyniesionego z zewnątrz.

Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – Wypoczynek Bierny

WYPOCZYNEK CZYNNY

Przestrzeń dopasowana do aktywności fizycznej. Taka która sprawia nam najwięcej przyjemności, i w którą chętnie się angażujemy sami, z partnerem, dzieckiem czy choćby znajomymi. W zależności od preferowanej aktywności, ta strefa może być niewielkim zakątkiem do trenowania jogi lub też okazałym boiskiem do gry w siatkówkę. Dobrze, jeżeli nie jest to coś oderwanego od pozostałej części założenia, a raczej stanowi jej dobrze wkomponowany element.

Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – Wypoczynek Czynny

PRACOWNIA/BIURO

Przestrzeń, do której możemy przenieść naszą pracę, hobby, pasję. Przestrzeń, która pobudzi w nas kreatywność, poszerzy mentalne patrzenie oraz będzię dla nas inspirująca. Może to być wygodnie urządzony, zadaszony taras, ogród zimowy, niebanalny warsztat czy kreatywna pracownia w domku na środku dużego stawu. Ważnym aspektem jest tutaj indywidualne podejście do przestrzeni, aby ta zasilała nas dokładnie tym, czego potrzebujemy.

Projekty ogrodów
Projektowanie ogrodu – Pracownia / Biuro

STREFA SPOTKAŃ

Mówi się, że sfera relacji miedzyludzkich stanowi niezwykle istotny fragment życia człowieka. Dlatego przestrzeń, w której spotykamy się z rodziną czy znajomymi, zasługuję na szczególną uwagę. Komfortowa altana, przestronny taras, miejsce z paleniskiem czy klimatyczny zakątek w otoczeniu roślinności. Każde z tych miejsc powinno sprzyjać swobodnej komunikacji, wymianie myśli. Gwarantować spokój i zachęcać do tego, aby takie momenty trwały jak najdłużej. W tym celu można wprowadzić nastrojowe oświetlenie, łagodną muzykę, przyjemną woń kwiatów czy delikatny szelest liści. Również tutaj, w chwilach ciszy czy zamyślenia, sytuację doskonale wzbogaci szemrząca wodna kaskada lub strumień.

Projektowanie ogrodu Wrocław
Projektowanie ogrodu – Strefa Spotkań

STREFA ZDROWIA

Własne zioła, warzywa czy też owoce, w momencie, kiedy dysponujemy przestrzenią na takie uprawy, mogą stanowić nieoceniony skarb budujący. A czasem ratujący nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Takie miejsce nie musi się kojarzyć z warzywnikiem u babci na wsi, gdzie obok ziemniaków rosły buraki, a całość wymagała nieustannej pracy. Może to być niezwykle funkcjonalnie zaprojektowany zakątek, który nie wymaga dużych nakładów energetycznych. Jednocześnie oferuję ogromną satysfakcję w momencie, kiedy własnoręcznie wychodujemy pyszne i zdrowe owoce, dla nas i dla naszych bliskich. Warto zapoznać się z pojęciem permakultury, w momencie, kiedy planujemy aranżować taką strefę.’

Urządzanie ogrodów
Projektowanie ogrodu – Strefa Zdrowia

PLAC ZABAW

Przestrzeń, która może rozwijać, bawić i uczyć. Każda umiejętność, którą nabędzie młody człowiek, a która rozwija jego motorykę, kreatywność i zainteresowania. Jest to niezwykle cenna przestrzeń i warto stworzyć takie miejsce dla dziecka. Przy projektowaniu takiej strefy dobrym pomysłem będzie wzięcie pod uwagę zmieniających się z wiekiem potrzeb i możliwości dzieci. Zatem opracowanie projektu, który można z czasem rozbudować lub udoskonalić o nowe funkcję, nie powodując jednocześnie konieczności przebudowy całego ogrodu. W tym przypadku gotowe rozwiązania niekoniecznie mogą zdać egzamin. Warto poprosić projektanta o dopasowany do konkretnych potrzeb i wielkości terenu projekt.

Zakładanie ogrodów
Projektowanie ogrodu – Plac zabaw

PRZED-OGRÓDEK

Jest to przestrzeń najbardziej narażona na konfrontację z opiniami i ocenami przechodniów. A co najważniejsze to my sami, będziemy w pierwszej chwili wchodzić w bezpośredni kontakt z tą częścią ogrodu. Korzystnie, kiedy wchodząc na swoją posesję czujemy się dobrze, a widok, który mamy przed oczyma działa na nas uspokajająco. Dobry efekt uzyskamy, kiedy elementy tej przestrzeni będą harmonijnie komponowały się z bryłą budynku. Dopełniając i przedłużając go w pewien sposób. Jasno zaznaczone przejścia, wygodne nawierzchnie, estetyczna roślinność i czytelny układ całości. Wszystko to sprawi że dojście do domu wywoła w nas poczucie zachwytu.

Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – Przed ogródek

Przedstawione powyżej funkcje, to jedynie kilka propozycji, które najczęściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Natomiast z całą pewnością nie wyczerpują rozległej palety możliwości, z której możemy czerpać podczas aranżacji własnej przestrzeni życiowej. Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie pewnych opcji, rozbudzenie kreatywności i zainspirowanie Cię do tego, aby dopasować swój ogród do własnych potrzeb. Jeżeli szukasz architekta krajobrazu – napisz, chętnie pomożemy Ci odnaleźć właściwy kierunek.

Maciej Widomski

www.ogrodybuddy.pl

IG: ogrody_buddy

FB: ogrody buddy

Tarasy Wrocław
Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz