Projekt ogrodu – na czym polega projektowanie ?

Bangkirai – doskonała deska tarasowa z drewna egzotycznego do ogrodu.
04/10/2020
Aranżacja tarasów przydomowych
Projekt tarasu – jak zaprojektować nasze miejsce relaksu ?
15/04/2021
Bangkirai – doskonała deska tarasowa z drewna egzotycznego do ogrodu.
04/10/2020
Aranżacja tarasów przydomowych
Projekt tarasu – jak zaprojektować nasze miejsce relaksu ?
15/04/2021

1.Czy i kiedy warto zatrudnić architekta krajobrazu?

Projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów

Projekt ogrodu – ten pomysł często pojawia się na etapie zakończenia budowy domu. Jest to następny krok do spełnienia Naszych marzeń. Często nasz cel to posiadanie pięknego domu z własną oazą zieleni. Zaczynamy więc przeglądać setki stron internetowych oraz magazynów branżowych poszukując pomysłu na oryginalne zagospodarowanie działki.

W końcu, jest.. mamy to!. Tona pomysłów przebiega Nam przez myśli. W pełni entuzjazmu, nagle zaczynamy zadawać sobie pytania. Od czego zacząć?. Jak to ze sobą pogodzić?. Czy takie rozwiązanie jest wykonalne?. Czy Nas na to stać?.

Nawet jeśli mamy pewność, że udźwigniemy wykonanie wymarzonego ogrodu, z pewnością nie chcemy przy tym płacić za pomyłki, a o nie najłatwiej na etapie planowania. Odpowiednia osoba z fachową wiedzą na pewno pomoże w poukładaniu setek Naszych myśli oraz wypracowaniu optymalnych rozwiązań.

Jeśli powyższy tekst opisuje Naszą sytuację to znak, że jest to odpowiedni czas na przemyślenie współpracy z projektantem ogrodów.

2. Czym zajmuje się architekt krajobrazu – zawartość projektu ogrodu.

Projektowanie ogrodów

Przed podjęciem współpracy z architektem należy zdać sobie sprawę, że cały proces projektowy jest bardzo złożony. Rozpoczynamy go w momencie podjęcia pierwszej niezobowiązującej wspólnej rozmowy.

Podczas pierwszego spotkania wymieniamy się Naszymi oczekiwaniami, pomysłami oraz spostrzeżeniami na temat docelowego efektu.

Można więc powiedzieć, że zadaniem architekta jest interpretacja oczekiwań klienta i stworzenie na ich podstawie możliwie funkcjonalnej oraz estetycznej przestrzeni.

Mylne jest także stwierdzenie, że działanie projektanta ogranicza się jedynie do pracy biurowej. Przeniesienie Naszych pomysłów na „papier” zostaje poprzedzone wizją lokalną oraz inwentaryzacją istniejącego terenu.

Często spotykamy się z sytuacją kiedy opracowania geodezyjne oraz wszelkie inne opracowania dostarczone przez klienta nie są zgodne ze stanie faktycznym. Dlatego tak ważnym jest, by projektant osobiście przeprowadził inwentaryzację oraz ocenił warunki siedliskowe panujące na danym terenie.

Dopiero odpowiednie określenie potrzeb klienta dostosowane do istniejącej koniunktury powinno stanowić podstawę do prawidłowego wykonania projektu.

Ponadto, zdarza się także, że wykonanie projektu wymaga od Nas cyklicznych wizyt bądź konsultacji z Państwem. Po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji możemy zabrać się do kolejnego etapu którym jest stworzenia koncepcji przyszłego ogrodu.

Czym właściwie jest koncepcja?.

Jest to graficzna forma przedstawienia przez Nas wizji, powstałej w oparciu o Państwa potrzeby i pomysły.

Koncepcja przedstawia zarys zagospodarowania ogrodu uwzględniając przy tym takie elementy jak: szata roślinna, ukształtowanie i rodzaj nawierzchni, czy też rozmieszczenie elementów małej architektury.

Na tym etapie częstym zabiegiem jest zamieszczanie w koncepcji inspiracji oraz wizualizacji w formie zdjęć poglądowych przybliżających Państwu konkretne materiały i rozwiązania projektowe. Ponadto, wszelkie elementy oraz rozwiązania zamieszczone w koncepcji zostają odpowiednio opisane.

Jednym z ważniejszych momentów w procesie projektowym jest konsultacja na temat koncepcji.

Dokładne omówienie koncepcji jest szczególnie ważne dlatego, że na jej podstawie powstaje ostateczny projekt techniczny. I jest to właściwie ostatni moment by skonfrontować ze sobą dwa punkty

widzenia – oczekiwania Państwa oraz naszą wizję projektową.

Sporadycznie zdarza się, że Państwo nie kierujecie żadnych uwag co do koncepcji. Natomiast, zdecydowanie częściej po rozpatrzeniu proponowanych rozwiązań następuje dyskusja prowadząca do wprowadzenia ostatnich poprawek.

Po owocnym dialogu i omówieniu wszelkich dyskusyjnych kwestii wykonujemy koncepcję korekcyjną, na podstawie której sporządzamy ostateczne opracowanie – projekt techniczny.

Ostatnią część projektu realizujemy głównie z myślą o wykonawcy. Projekt techniczny (na który składają się część opisowa oraz część graficzna) jest podstawą dla podmiotu wykonującego do prawidłowego odtworzenia koncepcji w terenie.

Dlatego dokumentacja opisowa wykonana przez nas jest w sposób skrupulatny. Wszelkie rzuty mają odpowiednią skalę, są wyraźne oznakowane oraz czytelnie zwymiarowane.

Aby projekt był kompletny w dokumentacji technicznej znajdują się informacje dotyczące. Szczegółowego doboru gatunkowego, w tym – rzut z rozmieszczeniem poszczególnych roślin wraz z tabelą opisującą. Opracowanie zawierające zalecenia pielęgnacyjne dla projektowanych gatunków. Projekt rabat oraz nawierzchni wraz z wymiarowaniem. Schematyczny projekt oświetlenia. Rzuty oraz przekroje dodatkowych elementów tj. taras czy altana oraz zestawienie wykorzystanych materiałów.

Tak sporządzony projekt jest niezbędnym narzędziem. Pozwala wykonawcy na dokładne odwzorowanie Naszej wymarzonej przestrzeni. Państwu z kolei pomoże uniknąć wiele stresu oraz nieprzyjemnych sytuacji wynikających z budowy ogrodu.

3.Projekt ogrodu – o jakim koszcie mowa?

Przychodzi taki moment, że jesteście Państwo już zdecydowani na współpracę z projektantem krajobrazu i zaczynacie poszukiwania odpowiedniej osoby, firmy czy pracowni.. Internet zalewają oferty tanich projektów online, bądź projektów gratis.. I oczywiście możecie Państwo skorzystać z jednej z takich ofert, ale najpierw należy zadać sobie kilka pytań. Gdzie jest haczyk?. Skąd ta różnica w cenie?. Czy warto zaoszczędzić na projektach online?.

Dobry projekt jest podstawą prawidłowego i bezproblemowego wykonania, więc wypada zastanowić się czy warto narażać na straty Państwa czas oraz kapitał.

Zaniżona cena oraz niezwykle krótki czas wykonania projektu powinny być dla Państwa alarmujące. Często takie niepowtarzalne, „szybkie i tanie” oferty odnoszą się do projektów wykonywanych taśmowo na podstawie szablonów bądź wykonanych już, niekoniecznie odpowiadających Państwa oczekiwaniom projektów.

Indywidualne podejście do każdego projektu jest w cenie, lecz gwarantuje maksymalne zaangażowanie architekta, który z pewnością dobierze optymalne rozwiązania do panujących u Państwa warunków.

Na jaki koszt powinniśmy się przygotować?

Architekt podczas wyceny projektu Państwa ogrodu bierze pod uwagę szereg czynników. Wielkość oraz ukształtowanie terenu, zakres i szczegółowość projektu, ilość wizualizacji czy opracowania dodatkowe.

Przyjmuje się, że koszt projektu opiewa na około 5-10% wartości realizacji. Zwykle wynagrodzenie za projekt ogrodu przy zabudowie szeregowej wynosi między 1000-1500 zł. Natomiast za kompleksowy projekt ogrodu o powierzchni ok 1000 m2 zapłacimy już przynajmniej 2500 zł.

Oczywiście istnieje zależność sugerująca, że czym większy jest obszar opracowania tym niższa jest cena jednostkowa za każdy metr projektu. Jest ona jednak mocno zdeterminowana zakresem oraz szczegółowością konkretnego opracowania.

Ponadto trzeba mieć świadomość, że opracowanie systemu nawadniającego czy dodatkowe rzuty elementów nośnych małej architektury są opracowywane odrębnie i podnoszą koszt opracowania o indywidualnie określoną stawkę.

4.Koncepcja ogrodu czy projekt techniczny ogrodu?

Projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów

Czasem zdarza się, że decydujecie się Państwo z różnych względów jedynie na projekt koncepcyjny w formie uproszczonej dokumentacji (zakres koncepcji można rozszerzyć).

Oczywiście taka forma projektu jest odpowiednio tańsza, należy jednak mieć świadomość co owa dokumentacja zawiera, a czego w niej nie znajdziemy. Określenie pewnej granicy pomoże uniknąć Nam późniejszych nieporozumień oraz rozczarowań.

W koncepcji zawierają się wyskalowane rzuty przedstawiające ogólny zamysł architekta, ukształtowanie rabat oraz nawierzchni trawiastej, propozycję doboru gatunkowego czy rozmieszczenie wszelkich elementów małej architektury.

Projekt koncepcyjny obejmuje odpowiedni komentarz opisujący najważniejsze rozwiązania oraz fragmenty ogrodu. Natomiast nie zawierają się w nim zwymiarowane, szczegółowe rzuty i rysunki techniczne.

W podstawie koncepcji znajdziemy jedynie wstępną propozycję oraz wskazówki dotyczące nasadzeń, nie znajdziemy w niej szczególnego doboru gatunkowego oraz zaleceń pielęgnacyjnych dla poszczególnych roślin. Najczęściej jednak nasi klienci decydują się na zawarcie tego elementu w ramach rozszerzenia dokumentacji koncepcyjnej.

Projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów

W ramach opracowania znajdziemy jedynie propozycje dotyczące konkretnych materiałów. Nie należy doszukiwać się w nim zestawień ilościowych, ani szczegółowych zaleceń i wymagań dotyczących wykonania oraz pielęgnacji nawierzchni czy el. małej architektury.

W zakres dok. koncepcyjnej zalicza się także wykonanie kilku wizualizacji przedstawiających najważniejsze fragmenty ogrodu. Oczywiście koncepcja podlega konsultacji oraz poprawkom, których ilość ustalana jest indywidualnie. Po wykonaniu korekty projektant przekazuje dokumentację Państwu w uprzednio ustalonej formie jako podstawę do realizacji ogrodu.

Teoretycznie, w przypadku bardzo prostych założeń możliwym jest dokładne odwzorowanie ogrodu jedynie na podstawie koncepcji. Należy jednak uzmysłowić sobie, że nie jest to dokumentacja w kompletnej formie wykonawczej. Posiada pewne braki i może oznaczać konieczność nadzoru autorskiego.

5.Wizualizacje ogrodu, czasochłonna konieczność?

Wizualizacje z całą pewnością są miłym i ciekawym elementem każdego projektu. Niektórzy z Państwa nawet przy wyborze danego fachowca kierują się właśnie jakością jego wizualizacji. Kierując się ideą „Dobra wizualizacja = dobry projekt.”.

Chociaż jakość wizualizacji z pewnością może być pewnym wyznacznikiem warsztatu danego architekta. To bliższe prawdzie będzie stwierdzenie „Dobra wizualizacja = dużo poświęconego czasu.”.

Projektowanie ogrodów

Graficzne przedstawienie projektu na pewno bywa pomocne przy ocenie koncepcji, lecz znacząco wydłuża cały proces projektowy. Należy mieć świadomość, że na fotorealistyczną wizualizację ogrodu trzeba przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu niż na zdjęcia pomieszczeń. Decydujące o realizmie modele roślin często są ciężko dostępne oraz bardzo kosztowne. Dlatego też wysokiej jakości wizualizacje ogrodu potrafią zdecydowanie podnieść cenę całego opracowania.

Wprawdzie wizualizację to integralna część opracowania. Zdarza się jednak, że szukając oszczędności czasu i kapitału po prostu nasi klienci rezygnują z tego elementu projektu. Należy mieć świadomość, że istnieje taka możliwość. I chociaż pozbawiamy się w ten sposób opcji ujrzenia Naszego ogrodu przed jego wykonaniem, to w ostateczności od Nas zależy zawartość projektu.