Projekt tarasu – jak zaprojektować nasze miejsce relaksu ?

Projekt ogrodu
Projekt ogrodu – na czym polega projektowanie ?
24/11/2020
Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – ogród współczesny – elementy składowe ogrodu
30/10/2021
Projekt ogrodu
Projekt ogrodu – na czym polega projektowanie ?
24/11/2020
Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – ogród współczesny – elementy składowe ogrodu
30/10/2021
Projekt tarasu
Projekt tarasu

Projekt tarasu – dodatkowy pokój i przedłużenie naszego salonu

Projekt tarasu. Kto nie marzy o tym, aby móc usiąść o poranku z kubkiem ulubionego napoju na własnym tarasie, we wspaniałych okolicznościach przyrody i czerpać z życia wszystko co ma nam do zaoferowania w danej chwili? Prawdopodobnie jest to marzenie większości z nas, dlatego warto zadbać o tę przestrzeń. Jeżeli już dysponujemy przestrzenią na taras, możemy stworzyć sobie takie miejsce 'mocy’. Nie ma sensu ograniczać się jedynie do wnętrza własnego domu. Jeżeli mamy możliwość zaaranżowania pokoju na świeżym powietrzu w swoim ogrodzie. Prywatna czytelnia? Letnia kuchnia/jadalnia? Plenerowa sala do treningu? A może biuro? Dlaczegóż by nie? Dopasuj swój taras do własnych potrzeb, urządź go tak, aby stał się ulubionym miejscem, w którym chcesz przebywać. 

Nie patrz na sąsiada, trendy ani modę – rób to co czujesz i jak to czujesz. Tylko wówczas decyzje będą autentyczne i dopasowane do Ciebie.

Projekt tarasu
Aranżacja tarasów

Taras jako miejsce 'mocy’ – miejsce spotkań 

Taras to miejsce przejścia pomiędzy światem natury a architekturą. W przyrodzie przestrzenie takie nazywane są 'ekotonami’. To właśnie te miejsca położone na styku kilku różnych ekosystemów charakteryzują się największym rozkwitem i bogactwem życia. Z jednej strony wszystko to czym obdarowuje nas Natura – dźwięki, kolory, zapachy, doznania – z drugiej bezpieczeństwo oraz wygody domowego zacisza. Energia, która gromadzi się w tej przestrzeni zawiera w sobie wszystkie te jakości. Przemyślana aranżacja pozwala bardzo efektywnie wykorzystać potencjał takiego miejsca. 

Taras jest nie tylko miejscem spotkań dwóch światów. Również może stać się teatrem, na którego deskach odbywać się będą niezapomniane spotkania ze znajomymi, rodziną lub partnerem. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie nadasz temu miejscu, warto zadbać o to, aby panował tam balans oraz komfort. Dlatego jeżeli nie masz pomysłu jak samodzielnie zaaranżować tę przestrzeń dobrym rozwiązaniem może być zlecenie tego zadania projektantowi. 

Aranżacja tarasów
Urządzanie tarasów

Wyposażenie tarasu – niech to będzie wygodne

Decydując się na urządzenie tej przestrzeni oczekujemy, iż nie tylko zaspokoi ona konkretne potrzeby, ale również będzie zapewniała wygodę. Trudno jednak o wygodę, kiedy ktoś kupuje wyposażenie w markecie spożywczym, lub innym miejscu. Nie chodzi oczywiście o to, aby kupować najdroższe elementy. Warto skorzystać z takich rozwiązań, które posłużą jak najdłużej zachowując przy tym świeży wygląd. 

Projekt tarasu uwzględnia wyposażenie które może obejmować między innymi:

– meble ogrodowe – stół, stolik kawowy, krzesła, fotele, sofy, hamaki, pufy, etc.

– zadaszenie – markiza, parasol, żagiel przeciwsłoneczny, lekka konstrukcja, etc.

– donice na rośliny

– oświetlenie – lampy wolnostojące, lampy wiszące, listwy led, lampiony, etc.

– dekoracje – rzeźby, obrazy, makramy, parawany, lustra, etc.

– inne meble – szafki, skrzynie, etc.

To tylko kilka propozycji, które mogą być zarówno znacznie bardziej rozbudowane jak i okrojone w zależności od potrzeb, stylu oraz klimatu jaki chcemy uzyskać w danym miejscu.

Urządzanie tarasów
Projektowanie tarasów

Design tarasu – forma ma znaczenie

Na koniec warto wspomnieć o tym, że sama forma tarasu nie musi być banalna, prosta i oklepana, a wręcz przeciwnie. Architektura krajobrazu polega właśnie na tym, aby pozornie prostym elementom przestrzeni nadawać oryginalny, zaskakujący i pomysłowy design, który doskonale łączy się z otoczeniem i stylem danego miejsca. Choć wielu architektów krajobrazu w Polsce nie ma świadomości tego, co tak naprawdę wiąże się z wykonywanym przez nich zawodem, to mimo wszystko dobrze jest brać pod uwagę te dwa aspekty – DESIGN i KOMPOZYCJA. Odważne stosowanie różnych kolorów, struktur oraz materiałów może przynieść niesamowite rezultaty i zdecydowanie wyróżnić daną przestrzeń na tle innych o podobnym charakterze. 

Projekty tarasów
Tarasy Wrocław

Projekt tarasu – Funkcjonalność tarasu ponad wszystko

Kwestie dostępności oraz funkcjonalności danej przestrzeni są tematem kluczowym.

Taras o wymiarach 2mx2m może okazać się niewystarczający do urządzenia przyjęcia urodzinowego. Natomiast wystarczy aby wypić kawę z ukochaną osobą. Z drugiej strony zbyt duża przestrzeń może być niewykorzystana i wymagać jedynie czyszczenia i konserwacji. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania warto dobrze zastanowić się nad funkcją jaką ma ona spełniać w przyszłości.

Schody oraz ich umiejscowienie są również istotnym zagadnieniem. Jeżeli powierzchnia na to pozwala możemy spokojnie 'zatopić’ je w bryle tarasu, natomiast gdy mamy mało miejsca dobrze 'wyrzucić’ je poza jego obrys. Należy przy tym pamiętać aby schody zapewniały komfort użytkowania nawet nocą, dlatego dobrym pomysłem jest odpowiednie oświetlenie oraz intuicyjne ich umiejscowienie.

Wiele zależy od położenia tarasu względem stron świata, między innymi dobór materiałów, kolorystyka czy dodatkowe zadaszenie. Na miejscach nasłonecznionych lepiej sprawdzają się materiały naturalne takie jak drewno, które nie nagrzewają się tak mocno jak syntetyczne kompozyty. Z drugiej strony tworzywa sztuczne nie wymagają cyklicznych zabiegów konserwacyjnych, dlatego stanowią pewną alternatywę pod warunkiem, że stosowane są w odpowiednich miejscach.

Pozostaje jeszcze kwestia prawna związana z budową tarasu. Choć wciąż jest to temat niejasny i dyskusyjny, a każda gmina/powiat podchodzą do tego inaczej to w przypadku dużych inwestycji warto złożyć przynajmniej zgłoszenie do urzędu aby uniknąć w przyszłości nieporozumień.

Projektowanie tarasu
Zasady projektowania tarasów
Tarasy Wrocław
Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz