Projekt ogrodu – o projektowaniu zieleni słów kilka

Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – ogród współczesny – elementy składowe ogrodu
30/10/2021
Projekty balkonów – kup gotowy projekt balkonu
30/11/2022
Projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodu – ogród współczesny – elementy składowe ogrodu
30/10/2021
Projekty balkonów – kup gotowy projekt balkonu
30/11/2022
Projekty ogrodów
Projektowanie ogrodów Wrocław

PROJEKT OGRODU – KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PROJEKTU ZIELENI

Projekt ogrodu i płynące z niego benefity są mierzalne na dwóch płaszczyznach. Materialnej jak również w sferze, której nie można zobaczyć, lecz którą można odczuć. Chodzi o sferę związaną z samopoczuciem oraz emocjami. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie, korzyści związane z projektem ogrodu możemy podzielić na dwie grupy. Korzyści empiryczne oraz korzyści wyższego rzędu.

Do tych pierwszych możemy zaliczyć następujące wartości:

precyzja wydatków na ogród

poznasz dokładne kwoty, ilości oraz nakłady czasowe niezbędne do realizacji projektu ogrodu w terenie. Ograniczysz koszty związane z nieprzewidzianymi inwestycjami oraz będziesz w stanie oszacować możliwości finansowe. W kontekście jakości materiałów na jakie możesz sobie pozwolić. Oczywiście wpłynie na finalny efekt oraz dalsze utrzymanie ogrodu.

czytelna organizacja ogrodu

przede wszystkim w łatwy sposób podzielisz prace realizacyjne na zadania. Dzięki temu ustalisz harmonogram prac. Także w przypadku większych i bardziej skomplikowanych założeń, efektywnie zaplanujesz konkretne etapy wykonawcze. Na pewno pozwoli wydajnie zarządzać czasem oraz zasobami.

modelowanie na żywo ogrodu

będziesz mieć wgląd oraz możliwość kreacji przestrzeni zanim się w niej rozgościsz. Pozwoli to z jednej strony wyeliminować wszelkie niekorzystne wpływy środowiskowe,

z drugiej natomiast sprawi, że będziesz w stanie zastosować najbardziej efektywne rozwiązania, które spełnią Twoje potrzeby.

spójność przestrzeni

otrzymasz miejsce, które będzie nie tylko funkcjonalne ale również spójne pod względem kompozycji domu z otoczeniem. Tego rodzaju aranżacje przestrzenne podnoszą wartość całej inwestycji. W dużej mierze rzutują na atrakcyjność terenu, również w kontekście potencjalnych przyszłych nabywców.

Druga grupa korzyści, to wartości oraz jakości jakich doświadczamy na płaszczyźnie emocji i doznań estetycznych. Możemy tutaj wyróżnić aspekty takie jak:

równowaga otoczenia

poczucie wewnętrznej harmonii oraz komfortu wynikające z przebywania w miejscu, którego składowe elementy wzajemnie się uzupełniają. A przemieszczanie po takim obszarze przebiega w sposób intuicyjny i naturalny.

wielopoziomowe uzdrawianie

– Twoje zmysły są stymulowane poprzez zapachy, kolory oraz dzwięki, które koją i odprężają. Natłok myśli nagromadzonych w zgiełku codzienności zostaje uwolniony, a stres i napięcia w kontakcie z naturą znikają. Dobroczynne działanie roślinnych lotnych związków przynosi szereg korzyści, zarówno dla Twojego ciała jak i samopoczucia.

źródło inspiracji

odpowiednia aranżacja przestrzeni dostarcza Ci inspiracji oraz pomysłów niezależnie od tego, w którym kierunku zwracasz swój wzrok. Z uwagi na fakt, iż proces projektowy ze swej natury jest niezwykle kreatywnym zajęciem. Każdy element ogrody zawiera w sobie cząstkę tej kreatywności, z której Ty teraz możesz korzystać.

Projekt ogrodu
Projekty ogrodów Wrocław

PROJEKT OGRODU – MOC INTENCJI

Wszystkie powyższe stwierdzenia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości wyłącznie w momencie, kiedy opracowywany projekt zawiera w sobie konkretną intencję. Oznacza to że jest tworzony w konkretnym celu. Z myślą o wywołaniu takich, a nie innych efektów i jest świadomą kreacją osoby, która posiada odpowiednie motywację oraz wiedzę. W innych przypadkach, efektem działań projektanta mogą być przestrzenie pozbawione idei. Zawierające elementy chaotyczne, których oddziaływanie może być trudne do przewidzenia. Decydując się na projekt, postaraj się dobrać osobę do tego zadania z należytą uważnością. Pamiętaj, że to Ty będziesz żył/a w tej przestrzeni.

PROJEKT OGRODU – ZAWARTOŚĆ PROJEKTU ZIELENI

W zależności od zakresu projektowego oraz oczekiwań Inwestora, projekt zieleni może zawierać w sobie różne informacje. Należy wyróżnić elementy bazowe, które muszą być zawarte w takiej dokumentacji. Są to:

Projekt ogrodu
Koncepcja ogrodu – Projektowanie ogrodu przydomowego

– koncepcja projektu ogrodu

rysunek wyjściowy, który pokazuję kierunek oraz idee, którą chcemy zawrzeć w danej przestrzeni. Jest to z regóły rzut w formie szkicu, obrazujący rozmieszczenie przestrzenne stref funkcjonalnych, ciągów komunikacyjnych oraz istotnych elementów. Które wspólnie stanowią kompozycję dla całego założenia. Tutaj planujemy, wprowadzamy korekty, udoskonalamy pomysły i analizujemy stan istniejący.

Wizualizacja ogrodu
Wizualizacja strefy relaksu – Projekt ogrodu
Wizualizacja pergoli z tarasem
Wizualizacja Tarasu z Pergolą – Projektowanie ogrodu

wizualizacje / szkice / modele / inspiracje ogrodu

jest to próba przedstawienia koncepcji w formie przestrzennego obrazu. Ułatwia to Inwestorowi ‘zobaczenie’ tego, co ma na myśli Projektant w bardziej przystępny sposób. Jest to szkic wykonany odręcznie, widok 3D lub kolarz inspiracji. Przedstawiają jakieś projektowane rozwiązanie, większy fragment czy też pojedynczy element. Jest to dobry etap na dokonanie ewentualnych zmian i finalnych ustaleń.

Projekt ogrodu
Plan zagospodarowanie terenu – Projektowanie ogrodów

PZT ( plan zagospodarowania terenu ) –

najważniejszy rysunek projektu w postaci rzutu, który zawiera wszelkie projektowane elementy. Począwszy od roślinności, poprzez materiały, oświetlenie, małą architekturę, obiekty stałe, nawierzchnie i inne informacje niezbędne do wykonania projektu w terenie. Jest to efekt końcowy pracy nad dwoma poprzednimi etapami, który z reguły uzupełniany jest o dodatkowy opis techniczny. Oraz wykaz projektowanej szaty roślinnej. W oparciu o ten plan, realizowane będą prace wykonawcze w terenie.

Projektowanie ogrodu
Rysunki techniczne – Projektowanie ogrodów

– Inne rysunki ogrodu –

w zależności od specyfiki projektu oraz elementów, które przewiduje, mogą to być wszelkiego rodzaju rysunki techniczne. Przekroje, detale architektoniczne, dodatkowe szkice, szczegółowe rysunki obiektów małej architektury czy też inne plansze, stanowiące uzupełnienie dokumentacji.

Jeżeli chodzi o koszt projektu zieleni, to jest to ułamek kosztu jaki poniesiemy na jego realizację. I w zależności od zakresu opracowania będzie to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. W związku z tym, szukanie oszczędności na etapie projektowym nie ma istotnego wpływu na finalny koszt całego przedsięwzięcia.

Jeżeli szukasz kogoś, kto w Twoim imieniu zatroszczy się Twoją przestrzenią życiową, skontaktuj się z Nami:

Projektowanie zieleni – Maciej Widomski Tel + 48 721 194 983

Realizacja projektów – Łukasz Nadgrodkiewicz Tel + 48 609 828 260

Autor: Maciej Widomski

www.architekturaharmonii.pl

Recenzent: Łukasz Nadgrodkiewicz

www.ogrodomania.info.pl

Tarasy Wrocław
Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz