Ogrody przydomowe i piękny gęsty trawnik jako ich wizytówka to cel wielu z Nas. Dlatego też ich właściciele dążą do tego by zachować swój trawnik w najlepszej kondycji. Zielona gęsta darń nie tylko cieszy nas wizualnie, ale również tworzy atrakcyjna funkcjonalną przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Pielęgnacja trawnika to jednak nie taka prosta sprawa, wymaga od nas zaangażowania, wiedzy jak również poświecenia swojego cennego czasu.
Przedstawiamy Państwu podstawy tego, jak dbać o swoją trawę na ogrodzie. Co robić by była ozdobą Waszego ogrodu przydomowego a może nawet wizytówką domu.
W prawidłowej pielęgnacji trawnika wykonanego na ogrodzie przydomowym z rolki jak z siewu ważne miejsce zajmuję regularne koszenie. Wegetacja trawników zaczyna się bardzo wcześnie, a intensywny wzrost traw przypada na taki okres jak kwiecień, maj i czerwiec. Przeprowadzając często zabieg koszenia wpływamy na gęstość naszej darni, dzięki czemu z czasem możemy liczyć na efektowny puszysty dywan.
Koszenie trawy powinno się odbywać minimum raz na tydzień, chyba że trawa rośnie wolniej. Wówczas można to wykonywać co dwa tygodnie. Najważniejsze jednak jest to że nie możemy pozwolić, by nasz trawnik podwoił swoją wysokość. Bardzo ważne by nie kosić jej wtedy, gdy jest mokro. Nóż kosiarki będzie się ślizgać na źdźbłach, i spotęgujemy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób traw.
Pierwsze koszenie nowego trawnika wdrażamy wtedy gdy się źdźbła gatunków traw mają do około 10 cm. Skracamy je wtedy o około 3 cm długości. Nie należy kosić trawy krócej niż na długość 3,5 cm. Potęguję to prawdopodobieństwo wyschnięcia w okresie wysokich temperatur i mocnego nasłonecznienia. Na jesieni naszą trawę za to warto skrócić, gdyż jeśli liście będą miały powyżej 8 cm, mogą brzydko pożółknąć.
Szczególnie w w momentach suszy, podlewanie trawnika jest niezastąpione i bardzo istotne. Młode trawy, aby się przyjęły, nawadniamy nawet do trzech razy dziennie (jeśli brakuje opadów atmosferycznych). Później podlewanie jest mniej intensywne i przypada mniej na około co trzy dni. Proces nawadniania wykonujemy rano, kiedy słońce jeszcze nie uzyskało wysokości na niebie i nie świeci tak intensywnie. Absolutnie nie podlewamy jej w ostrym świetle słonecznym (można ją poparzyć). Jak również na wieczór, ponieważ sprzyja to rozwojowi szeregu chorób grzybowych.
Odpowiednie nawadnianie można przeprowadzać za pomocą węża ze zraszaczem. Jednak coraz popularniejsze i skuteczniejsze w Polsce są automatyczne systemy do nawadniania ogrodów. Część z nich jest ekologiczna, wykorzystująca nie tylko tyle wody, ile rzeczywiście trawom i roślinom w ogrodzie będzie potrzebne. Ale też korzystająca z deszczówki, zebranej do specjalnie przygotowanego zbiornika. Systemy nawodnieniowe są nie tylko wygodne, ale i praktyczne pod względem dbałości o zasoby wodne, jak i efektywne gospodarowanie naszymi wydatkami na wodę.
Raz w roku warto przeprowadzić aerację i wertykulację trawnika. Pierwszy zabieg ma na celu dostarczenie korzeniom traw odpowiedniej ilości powietrza i nawodnienia.Wertykulacja natomiast oczyszcza naszą darninę z odpadów organicznych które ograniczają zagęszczanie się naszego trawnika.
Zabiegi te w znaczący sposób powodują to że nasza trawa będzie nie tylko soczyście zielona, wolna od chorób, ale także oczyszczona z mchu i resztek zwalczonych chwastów.
Dobrym czasem na aerację jest wrzesień. Natomiast optymalnym czasem na wertykulację to czas tuż po pierwszym koszeniu, jak i tuż po ostatnim w roku (choć ta druga nie jest konieczna).
Bywa tak, że na naszym trawniku pojawiają się „łyse przestrzenie”. Czasem jest to efekt intensywnych opadów, zaniedbania trawnika pod jakimś kątem, błędów pielęgnacyjnych. Ale też trawy obumierają pod wpływem atakujących je chorób. Po oczyszczeniu trawnika więc może pojawić się konieczność wykonania dosiewu, aby utworzyć jednolitą nawierzchnię.
Jest to niezbędny zabieg by zachować nasz trawnik w dobrej kondycji. Świeżo założony trawnik ma w sobie bardzo dużo składników pokarmowych pochodzących z wysoce wyspecjalizowanych nawozów mineralnych.
Optymalnym rozwiązaniem do nawożenie trawnika jest zastosowanie specjalistycznych nawozów otoczkowanych. Zapewniają one najbardziej efektywne odżywanie naszej trawy. Gwarantują długie działanie i co za tym idzie efekt. Są też gwarancją bezpieczeństwa, co w przypadku tanich nawozów starej generacji potrafi naprawdę popsuć efekty naszej pracy.
Zalecamy aby zabiegi nawożenia wykonywać 3 razy w roku. Na starcie sezonu czyli wczesna wiosna. Następnie przeprowadzić nawożenie letnie. A zakończyć ten proces na jesieni stosując nawozy jesienne. Do każdej pory roku stosowane są inne substancje.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie nawozy są najlepsze na rynku i jak je stosować zapraszamy do kontaktu z firmą Ogrodomania Łukasz Nadgrodkiewicz. Wykonane i pielęgnowane przez nas ogrody przydomowe cieszą się stale zielonym trawnikiem.
Powyższe czynności należą do podstawowych, jakie należy wykonać, by się cieszyć zielonym dywanem. Odpowiednie nawadnianie, automatyczne czy manualne, koszenie, a także dbanie o stan zdrowia trawy, gwarantuje piękną nawierzchnię na każdym ogrodzie przydomowym.
Słowa kluczowe: ogrody przydomowe, pielęgnacja trawnika, trawnik z rolki