Pielęgnacja tarasów drewnianych

Tarasy drewniane
Tarasy drewniane – rodzaje, zalety i wady drewnianych desek tarasowych
11/01/2023
Renowacja tarasu drewnianego
Renowacja Tarasu Drewnianego: Usuwanie Starych Powłok i Odszarzanie
08/12/2023
Tarasy drewniane
Tarasy drewniane – rodzaje, zalety i wady drewnianych desek tarasowych
11/01/2023
Renowacja tarasu drewnianego
Renowacja Tarasu Drewnianego: Usuwanie Starych Powłok i Odszarzanie
08/12/2023
Pielęgnacja tarasy drewniane
Pielęgnacja tarasy drewniane

Pielęgnacja tarasów drewnianych składa się z kilku etapów, które należy regularnie wykonywać, aby utrzymać jego estetyczny wygląd i trwałość.

 1. Oczyszczanie: Pierwszym etapem pielęgnacji tarasu drewnianego jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń i zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą miotełki do zmiotki lub miękkojedwabnej szczotki. Konieczne jest również usunięcie roślinności, takiej jak mech czy porosty, używając odpowiednich środków czyszczących i narzędzi.
 2. Piaskowanie i szlifowanie: W celu przywrócenia drewnu jego naturalnego wyglądu i głębi koloru, konieczne może być przeprowadzenie procesu piaskowania lub szlifowania tarasu. Ten etap usuwa nierówności, zarysowania oraz stare warstwy impregnatu bądź farby.
 3. Olejowanie: Kiedy taras został dokładnie oczyszczony i przygotowany, można przystąpić do olejowania drewna. Olej chroni drewno przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. W zależności od preferencji, można zastosować olej na bazie rozpuszczalnika, lub środek na bazie wody. Ważne jest, aby olej był przeznaczony specjalnie do drewna zewnętrznego i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.
 4. Regularne czyszczenie: Aby utrzymać taras w dobrym stanie, konieczne jest regularne czyszczenie go. Powinno się to robić przy użyciu łagodnego detergentu i miękkiej szczotki lub gąbki. Po umyciu, taras należy dokładnie spłukać wodą, aby pozbyć się pozostałości detergentu. Można również użyć specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do drewna, jeśli jest to konieczne.
 5. Konserwacja: W zależności od rodzaju drewna oraz warunków atmosferycznych, konieczne może być regularne nakładanie środka konserwującego. Może to być na przykład olejek do drewna, który wnika w strukturę drewna i utrzymuje je w dobrej kondycji.
 6. Naprawy i renowacja: W razie wystąpienia uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy odłamki drewna, konieczne jest przeprowadzenie napraw. W zależności od skali uszkodzenia, może to wymagać profesjonalnej pomocy lub można to zrobić samodzielnie za pomocą odpowiednich narzędzi i materiałów.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy taras drewniany wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji i konserwacji, w zależności od rodzaju drewna, warunków atmosferycznych i użytkowania. Regularne sprawdzanie i konserwacja są kluczem do utrzymania tarasu drewnianego w dobrym stanie przez wiele lat.

Pielęgnacja tarasów drewnianych – jak przeprowadzić odpowiednio proces szlifowania ?.

Szlifowanie tarasu drewnianego jest ważnym etapem w jego konserwacji i odnawianiu. W poniższych krokach przedstawiamy sposób, w jaki można to zrobić:

 1. Przygotowanie tarasu: Usuń wszystkie meble, doniczki i inne przedmioty z tarasu. Sprawdź, czy nie ma żadnych gwóździ lub innych elementów wystających z desek.
 2. Czyszczenie tarasu: Przed przystąpieniem do szlifowania tarasu dobrze jest go dokładnie oczyścić. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki i wody z mydłem lub specjalnego preparatu do czyszczenia drewna. Usuń wszelkie zabrudzenia, kurz i glony z powierzchni tarasu. Następnie obficie spłucz powierzchnię wodą i pozwól mu wyschnąć.
 3. Wybór papieru ściernego: W zależności od stanu tarasu, dobierz odpowiedni papier ścierny. Na początek możesz wykorzystać papier średniej gradacji, a następnie przechodzić do coraz drobniejszego ziarna, aby uzyskać gładką powierzchnię.
 4. Szlifowanie tarasu: Za pomocą szlifierki o oczkach zbierających pył rozpocznij szlifowanie tarasu. Praca powinna odbywać się w kierunku włókien drewna i równomiernie po całej powierzchni. Pamiętaj, żeby nie zostawać zbyt długo w jednym miejscu, aby uniknąć powstania przegrzania drewna.
 5. Usuwanie pyłu: Regularnie usuwaj pył z powierzchni tarasu, by zapobiec zatykaniu ziaren papieru ściernego i utrzymaniu dobrego efektu szlifowania. Możesz to zrobić za pomocą odkurzacza lub miękkiej szczotki.
 6. Obróbka krawędzi i zakamarków: Szlifierką oscylacyjną lub papierem ściernym ręcznym dokładnie przeszlifuj również krawędzie tarasu oraz miejsca, do których szlifierka nie może dotrzeć.
 7. Wyszlifowanie dokładne: Po zakończeniu szlifowania za pomocą papieru o najdrobniejszym ziarnie wykonaj jeszcze raz dokładne szlifowanie tarasu. Sprawdź, czy nie ma żadnych nierówności i uspokój ewentualne nierówności za pomocą papieru ściernego.
 8. Zabezpieczanie tarasu: Po dokładnym szlifowaniu możesz zabezpieczyć taras za pomocą impregnatu lub lakieru przeznaczonego do drewna. Wybierz odpowiedni produkt i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu Twój taras będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale także będzie dobrze chroniony przed czynnikami atmosferycznymi.

Pielęgnacja tarasów drewnianych – rodzaj olejów tarasowych do pielęgnacji.

Do pielęgnacji tarasu można użyć różnych olejów, w zależności od rodzaju drewna, którego taras jest wykonany. Oto kilka popularnych olejów do pielęgnacji tarasów:

 1. Olej lniany: Jest naturalnym olejem roślinnym, który wnika głęboko w drewno, wzmacnia je i nadaje mu naturalny blask. Olej lniany jest szczególnie polecany do twardych drewnianych tarasów, takich jak dąb czy jesion.
 2. Olej teakowy: Jest to olej pochodzący z drzewa teakowego, który jest znany z wyjątkowej trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne. Olej teakowy nadaje tarasowi ciepłe, głębokie odcienie i chroni drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV.
 3. Olej do drewna egzotycznego: Jeśli taras jest wykonany z drewna egzotycznego, takiego jak merbau, bangkirai czy ipe, warto zastosować specjalne oleje przeznaczone do drewna egzotycznego. Takie oleje podkreślają naturalne piękno drewna, nadają mu głęboki kolor i zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
 4. Oleje z dodatkiem barwnika: Jeśli chcesz zmienić kolor drewna tarasu, można zastosować oleje z dodatkiem barwnika. Dostępne są różne kolory i odcienie, które umożliwiają personalizację tarasu i nadają mu wyjątkowy wygląd.

Przed zastosowaniem oleju należy dokładnie oczyścić taras z brudu i starej warstwy oleju, a następnie nałożyć go równomiernie za pomocą pędzla, wałka lub natryskiem. Ważne jest również regularne czyszczenie i konserwacja tarasu, co pozwoli na utrzymanie jego pięknego wyglądu i przeciwdziała przedwczesnemu zużyciu drewna.

Pielęgnacja tarasów drewnianych – narzędzia potrzebne do przeprowadzenia pielęgnacji.

Narzędzia do pielęgnacji tarasu drewnianego mogą obejmować:

 1. Miękka szczotka lub miotła: Do usuwania liści, kurzu i innych zanieczyszczeń z powierzchni tarasu.
 2. Wąż ogrodowy: Do mycia tarasu wodą, w celu usunięcia brudu i zabrudzeń.
 3. Mop lub gąbka mopowa: Do czyszczenia tarasu za pomocą mydła i wody lub specjalnego środka czyszczącego.
 4. Szczotka z drutem: Do usuwania trudniejszych zabrudzeń, np. plam oleju lub tłustych plam.
 5. Papier ścierny: Do usuwania nierówności i zarysowań z powierzchni tarasu.
 6. Wałek do malowania: Do nanoszenia oleju lub lakieru na drewniany taras w celu ochrony i utrzymania jego wyglądu.
 7. Pędzel: Do aplikacji specjalnych środków ochronnych, takich jak olej do drewna.
 8. Odkurzacz ogrodowy: Do odkurzania liści i drobnego brudu z tarasu.

Pamiętaj, że wybór narzędzi zależy od konkretnych potrzeb i stanu tarasu drewnianego. Zawsze należy stosować się do instrukcji producenta i zachować ostrożność podczas czyszczenia oraz pielęgnacji tarasu.

Pamiętaj, że szlifowanie tarasu drewnianego może być czasochłonne i pracochłonne, ale gdy doprowadzisz go do perfekcji, zachowa swój urok przez długie lata. Życzymy powodzenia!

Pielęgnacja tarasy drewniane
Pielęgnacja tarasy drewniane