Pielęgnacja tarasu drewnianego to kluczowa kwestia by cieszył on nas przez długie lata. Z naszego wieloletniego doświadczenia w montażu i pielęgnacji tarasów z drewna iglastego i egzotycznego wynika, że klienci mają w tej kwestii wiele pytań. Dotyczą one przede wszystkim tego jak właściwie pielęgnować swój świeżo zamontowany taras z naturalnych desek drewnianych. Spróbujemy tutaj opisać, czym jest tzw. olejowanie desek tarasowych. Podpowiemy jak często przeprowadzać ten zabieg. Przedstawimy czym skutkuje brak takiej pielęgnacji tarasów w naszej strefie klimatycznej. Zwrócimy również uwagę Państwu jak odpowiednio myć i czyścić swój taras wykonany z drewnianych desek tarasowych. Drewno wymaga od nas uwagi ze względu że jest produktem naturalnym. W związku z oddziaływaniem warunków atmosferycznych i pod ich wpływem drewno kurczy się i rozszerza. Mówimy kolokwialnie wtedy że drewno „pracuje”. Skutkuję to w perspektywie czasu drobnymi pęknięciami i odkształceniami. Jest co cecha naturalna drewna i trzeba być jej świadomym decydując się na montaż tarasu drewnianego.
Drewno naturalne zarówno z gatunków rodzimych jak i odmian egzotycznych z czasem zmienia barwę na ciemniejszą, ale przede wszystkim pojawia się na nim szary nalot nazywany patyną. Jest to efekt działania warunków atmosferycznych. Nie prezentuje się to korzystnie. Jeśli zauważymy taki problem, powinniśmy zadbać o pokrycie tarasu warstwą dedykowanego oleju tarasowego. Patynowania desek drewnianych nie da się uniknąć, może ono zostać jedynie skutecznie ograniczone.
Najważniejszą czynnością jaką musimy wykonywać aby zadbać o nasz taras drewniany jest jego zamiatanie czy też odkurzanie. Ta prosta czynność wykonywana z dużą częstotliwością pozwoli na to aby utrzymać taras w czystości. W trudnych porach roku jakimi są jesień i zima należy często sprzątać liście oraz śnieg z powierzchni drewna tarasowego. Dzięki tej czynności będziemy mieli znacznie mniej obowiązków przed wiosennym procesem olejowania tarasu drewnianego. Ten punkt jest początkiem pielęgnacji o nasz taras.
Czyszczenie tarasu jest pierwszym etapem jego konserwacji. Kluczowym zabiegiem jest jego olejowanie. Należy pamiętać, że olej bezbarwny nie posiada ochrony przed promieniowaniem UV. Z doświadczenia polecamy olej koloryzujący z filtrem UV. Regularność olejowania drewna iglastego czy też egzotycznego pozwala na dłuższe utrzymanie jego naturalnej barwy. Patynowanie drewna tarasowego rozpoczyna się już kilka miesięcy po jego zamontowaniu. Wszystko zależne jest oczywiście od panujących warunków atmosferycznych i specyfiki miejsca budowy tarasu itp.
Z doświadczenia wiemy, że tarasy z drewna naturalnego należy olejować przynajmniej dwa razy do roku. Na wiosnę, kiedy temperatura rośnie oraz jesienią, kiedy temperatura ta nie spada jeszcze poniżej + 5°C. Możemy ten zabieg również robić za każdym razem, kiedy nasz taras traci swój wygląd. Przed użyciem koloryzującego oleju należy pamiętać by wymieszać go dokładnie by cała barwa znajdująca się na dnie puszki, przeniosła się na całość zawartości. Olej tarasowy należy nakładać cienką warstwą pędzlem typu ławkowiec. Przed rozpoczęciem olejowania należy pamiętać o wcześniejszych etapach tj. czyszczeniu i myciu desek tarasowych. Olejowanie nie jest czynnością skomplikowaną. Nie trzeba być specjalistą od tego typu czynności. Deski tarasowe nie zostaną uszkodzone przez nieprawidłowe olejowanie. Nie musimy się bać, że konserwacja zostanie źle przeprowadzona nawet jeśli nałożymy za dużo oleju. Nadmiar można usunąć z pomocą suchej szmatki, która pomoże nam uzyskać równomierność powłoki.
Wielu klientów pyta, co się stanie jeśli zaniedbają swój taras i jakie będą tego konsekwencje. Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż drewno, które nie będzie pielęgnowane przez dłuższy czas, pokryje się patyną (szarością). Mycie tarasu i jego olejowanie jest bardzo ważne, inaczej nasz taras będzie wyglądał na stary i zaniedbany.
W wyniku zaprzestania pielęgnacji tarasu, deski niezabezpieczone będą znacznie bardziej narażone na pęknięcia i uszkodzenia wszelkiego rodzaju. Decyzja o nie konserwacji drewna może doprowadzić do tego, że taki taras nie będziemy w stanie doprowadzić do stanu w jakim był tuż po montażu. Ogólnie rzecz, biorąc konserwacja tarasu z drewna naturalnego jest kluczowa, byśmy mogli przez wiele lat cieszyć nasze oczy jego pięknem.
Producentów olejów do desek tarasowych jest bardzo wielu. Mamy bardzo duży wybór w sklepach, które oferują nam oleje do drewna twardego czy też drewna iglastego są to np. olej do tarasu sosnowego czy z modrzewia. Aby wybrać właściwy olej należy sprawdzić, jaki rodzaj drewna posiadamy. Drewno egzotyczne jest twarde i ma dużą zawartość żywicy, natomiast iglaste jest miękkie i potrzebuje dodatkowego utwardzacza. Ważne jest też aby olejowanie wykonywać na zewnątrz, ponieważ oleje mają w sobie żywice, która jest samoutwardzająca się.
Zanim jednak zajmiemy się olejowaniem, musimy wyczyścić nasz taras a do tego przyda się nam myjka ciśnieniowa i płyn do czyszczenia drewna lub mydło do drewna w płynie. Jeśli jednak nie jesteśmy wyposażeni w myjkę przyda nam się szczotka na długim kiju oraz wiaderko wody. Aby nałożyć olej na deski musimy przygotować sobie szeroki płaski pędzel tzw „ławkowiec”. Do zebrania nadmiaru oleju będzie nam potrzebna ściereczka najlepiej, gdyby była bawełniana.
Drewno tarasowe, które ma być olejowane musi w pierwszej kolejności zostać oczyszczone z zanieczyszczeń, resztek powłok, zgrubień drzazg czy nierówności. Jeśli deski były pokryte lakierem lub lazurą do drewna należy je wyszlifować papierem ściernym aby odkryć naturalną warstwę drewna. Podobnie trzeba postąpić z deskami świeżo położonymi na taras.
Przed olejowaniem deski muszą zostać bardzo dokładnie wyczyszczone. Taras drewniany trzeba umyć dokładnie i wysuszyć.
Jak myć deski tarasowe przed olejowaniem?
Czynność czyszczenia można przeprowadzić na dwa sposoby za pomocą myjki ciśnieniowej albo szczotki do podłogi. Bardzo ważne jest aby usunąć wszystkie zabrudzenia także z trudno dostępnych miejsc i szczelin. Do mycia desek tarasowych przed olejowaniem należy użyć samej wody, kiedy używamy myjki ciśnieniowej, możemy też użyć wody z dodatkiem szarego mydła do drewna. Kiedy pojawiają się zabrudzenia trudne do usunięcia należy użyć środków czyszczących do mocno zabrudzonej powierzchni drewnianej. Mycie drewna tarasowego najlepiej przeprowadzić rano lub przed południem, następnie odczekać 12 godzin a nawet 24 godziny do porządnego wyschnięcia drewna.
Krok ten przeznaczony jest przede wszystkim do tarasów z drzewa rodzimego, czyli tarasów z drzew iglastych modrzewia czy sosny. Gdy już wykonamy czyszczenie i osuszenie, wtedy może być potrzebne zaimpregnowanie. Impregnat działa przeciwko powstawaniu szarości drewna pod wpływem promieniowania słonecznego i rozwojowi pleśni i glonów w drewnie. Informacja o zastosowaniu impregnatu znajduję się na etykiecie produktu.
Kiedy już drewno jest czyste, suche i jeśli trzeba zaimpregnowane można rozpocząć olejowanie. Należy je wykonywać od drzwi balkonowych w kierunku trawnika lub odwrotnie. Jest to obowiązkowe, ponieważ nie wolno chodzić po olejowanym drewnie.
Jak olejować deski tarasowe?
Olej należy rozprowadzać pędzlem lub miękką tkaniną, trzeba go nakładać wzdłuż usłojenia desek. Nakładając odpowiednią ilość preparatu, jeśli jednak nałożymy za dużo możemy wytrzeć jego nadmiar.
Nadmiar preparatu należy zetrzeć w ciągu kilku maksymalnie kilkunastu minut suchą ściereczką.
Ile warstw oleju należy nałożyć?
Informacja powinna znajdować się u producenta oleju oraz desek tarasowych. Jednak najbardziej klasyczną formą olejowania jest nałożenie dwóch warstw oleju tarasowego podczas budowy tarasu. I jednej warstwy przy każdorazowej pielęgnacji sezonowej.
Po zakończeniu olejowania należy ograniczyć korzystanie z niego przez 48 godzin. Również tyle samo czasu należy odczekać z wystawieniem mebli ogrodowych na taras czy też rozłożeniem dywanów. Przez ten czas olej wyschnie i stwardnieje oraz kolor się utrwali. Jeśli zbyt wcześnie ukryjemy drewno pod meblami czy dywanami, wtedy deski w tym miejscu mogą się znacznie różnić kolorem od tych odkrytych.
Słowa kluczowe: pielęgnacja tarasu, konserwacja tarasu, olejowanie tarasu, czyszczenie tarasu, tarasy drewniane, taras z drewna, drewniane deski tarasowe.