Deski tarasowe modrzew syberyjski
Deska tarasowa z modrzewia syberyjskiego (larix sibirica) jest z najpopularniejszym wyborem na przestrzeń tarasową wśród naszych klientów. Orginalny modrzew syberyjski pochodzi z bardzo surowego, mroźnego klimatu który charakteryzuję się o krótkim okresem wegetacji. To właśnie dzięki tym warunkom uzyskuje on swoją naturalną wysoką wytrzymałość i swój charakterystyczny „rysunek”. Modrzew syberyjski wyróżnia się gęstym usłojeniem drewna oraz piękną złocisto – miodową barwą. Taras z modrzewia w porównianiu do tarasów z rodzimego drewna iglastego, posiada znacznie większą naturalną trwałość na warunki atmosferyczne. Znacząco wpływa to na jego żywotność i jest ona trzykrotnie większa w stosunku do rodzimego drewna.
Modrzew syberyjski na taras jest idealnym wyborem dla osób, które rozumieją i akceptują naturę drewna. Mają świadomość bogactwa jego cech oraz szukają pięknego, sprawdzonego, rozwiązania na taras w rozsądnej cenie.
Najczęściej wybieraną przez klientów jest klasyczna ryflowana deska tarasowa. Modrzew syberyjski jednak występuje też w wersji gładkiej oraz w wersji szczotkowanej tak jak na fotografiach poniżej.
Od wielu lat najczęściej wybieranym i też najbardziej uniwersalnym produktem spośród desek tarasowych jest klasyczna, dwustronnie drobno ryflowana deska tarasowa. Jej wymiary to 26,5×140 mm (grub x szer). Podstawowe długości handlowe 3,00 / 4,00 / 5,10 / 6,00 m pozwalają na optymalny rozkrój deski podczas montażu. Umożliwiają one montaż tarasu bez łączenia desek na długości. Dostępność poszczególnych długości zależy od aktualnych stanów magazynowych.
Surowiec do produkcji deski pochodzi w 100% z Syberii, jest certyfikowany.Charakteryzuje się prawidłowym wysuszeniem do optymalnej wilgotności oraz precyzyjnie wyheblowany.
Gatunek modrzewia syberyjskiego posiada naturalną jasną kolorystykę, którą można w łatwy i skuteczny sposób poddać wybarwieniu. Standardowa paleta kolorów olejów do modrzewia syberyjskiego obejmuje m.in. nowoczesne kolory szare oraz ciemne odcienie brązu. Po nałożeniu których modrzew syberyjski kolorystycznie przypomina egzotyczne gatunki drewna.
Modrzew syberyjski z uwagi m.in. na zawarte w nim naturalne olejki żywiczne posiada swoją naturalną odporność na warunki atmosferyczne. Można go pozostawić w postaci naturalnej (bez żadnej konserwacji). Deski z modrzewia pozostawione bez konserwacji będą z czasem, pod wpływem deszczu, słońca zmieniać swój naturalny kolor. Będzie się to objawiało szarą patyną (tzw. patynowanie). Taras z modrzewia pokryty patyną po wysuszeniu , będzie się mienić oryginalnym srebrzysto szarym blaskiem. Natomiast po zmoknięciu będzie raczej ciemno -szary.
Aby dłużej cieszyć się naturalnym kolorem modrzewia syberyjskiego i znacznie spowolnić proces jego patynowienia zaleca się zabieg olejowania.. Regularnie (1-2 razy w sezonie) powinno się stosować oleje do drewna z filtrem UV.
Cechą naturalną modrzewia syberyjskiego jest podatność na powstawanie rys (pękanie, rozszczepianie się). Szczególnie objawia się to przy narażeniu na kontakt z wiatrem i słońcem, kiedy to modrzew dodatkowo wysycha. Ryflowany modrzew oferowany jest tylko w jednej klasie jakości: AB (w udziale procentowym 50/50). . Drewno dostarczane jest w optymalnej na warunki zewnętrzne wilgotności 18% +/- 2%. Przy tym gatunku nie do uniknięcia są takie wady drewna jak czarne sęki (sporadycznie również wypadnięte), pęknięcia i rysy. Liczba ich w okresie letnim zwiększa się, podobnie jak ilość przebarwień. Wynikają one bezpośrednio z natury drewna – po montażu stanowią one o urodzie tego gatunku.
Bieżąca pielęgnacja tarasu drewnianego polega na usuwaniu zanieczyszczeń przy użyciu szczotki i wody. Zaleca się, aby taras z naturalnego drewna regularnie (1-2 razy w sezonie) zabezpieczać olejem ochronnym z filtrem UV. Chroni on go przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym, brudem oraz ułatwia jego bieżącą pielęgnację i poprawia estetykę. Olejowanie nie jest procesem trwałym i należy je często powtarzać. Szczególnie jeżeli taras jest użytkowany intensywnie i dochodzi do szybkiego ścierania warstwy oleju. Proces olejowania w takim przypadku należy przeprowadzać nawet częściej niż 1-2 razy w sezonie. Olej można nakładać również miejscowo, np. tylko w ciągach komunikacyjnych.
Jeśli istniejąca warstwa oleju nie jest jeszcze całkowicie zużyta, wtedy należy jedynie uzupełnić warstwę oleju ochronnego. W takim wypadku należy wykonać następujące czynności i zastosować następujące preparaty:
Zużyta powłoka tarasu objawiająca się tym że. taras jest szary, matowy, wyblakły. Sugeruję nam że należy wykonać następujące czynności i użyć następujących preparatów:
Zastosowany legar konstrukcyjny powinien być wykonany z drewna o podobnej gęstości i parametrach, co sama deska tarasowa. W przypadku modrzewia syberyjskiego zaleca się stosowanie legarów z tego samego gatunku drewna. Przy desce o grubości 26,5 mm zalecany rozstaw legarów to ok. 60 cm (w przypadku układania legarów leżąco (na wysokość 44 mm) rozstaw legarów należy zagęścić do ok. 45-50 cm. Zaleca się, aby legar odizolować od podłoża przekładką z gumy bitumicznej o grub. 4 lub 8 mm. W przypadku legarów z modrzewia syberyjskiego nie ma konieczności ich impregnowania/olejowania. Na górę legara można przykleić taśmę izolacyjną, która chroni legar przed wodą oraz UV.
Do montażu desek tarasowych do legara należy stosować tylko wkręty ze stali nierdzewnej (A2 lub A4). Długość wkręta powinna być ok. 2 razy dłuższa, niż grubość montowanej deski ( zalecany wkręt 5×60 mm). Nawet w przypadku stosowania wkrętów samonawiercających zaleca się wcześniejszej nawiercanie miejsc montażu specjalnym frezem. Deskę montować w sposób widoczny, na przestrzał, przez całą grubość deski – dwa wkręty na każdym skrzyżowaniu deski z legarem podkonstrukcyjnym. Z uwagi na silne naprężenia występujące w drewnie oraz na pracę drewna. W związku ze zmianą wilgotności w miarę możliwości unikać niewidocznych sposobów montażu (klipsy, klamry itp.)
Olej nanosić tylko na drewno suche i czyste. W przypadku drewna brudnego, szczególnie tłustego, należy przed olejowaniem zastosować preparat. Stosować tylko oleje z filtrem UV (zaleca się stosowanie olejów z funkcją podwójnej ochrony: filtr UV + pigment). Olej przed użyciem oraz w trakcie aplikacji często mieszać (z uwagi na cząstki stałe, które opadają na dno puszki). Olej aplikować pędzlem, intensywnie wcierać w drewno, nadmiar zbierać pędzlem lub szmatką. Unikać powstawania grubej powłoki oleju. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałożyć drugą. Taras użytkować dopiero po całkowitym wyschnięciu oleju. W przypadku, kiedy podczas olejowania lub krótko po olejowaniu wystąpią opady deszczu. Wtedy proces schnięcia tarasu modrzewiowego będzie bardzo wydłużony.
Mamy w ofercie preparat chemiczny, który można nanieść na deskę tarasową i uzyskać klasę reakcji na ogień do stanu NRO. Z uwagi na kwestie ochrony środowiska zabezpieczanie desek tarasowych z modrzewia syberyjskiego do stanu NRO. Należy stosować tylko w szczególnych przypadkach.