W naszej strefie klimatycznej deski tarasowe muszą zmierzyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi – od okresowych mrozów po tropikalne temperatury. Działa na nie również okresowo wysoka wilgotność, jak i wiele owadów czy też grzybów. Najtrwalszy i najbardziej odporny materiał na nasz taras pod kątem parametrów technicznych zapewni nam egzotyczna deska tarasowa merbau.
W przypadku zastosowania tej deski tarasowej nie ma tu też większego znaczenia gdzie usytuowany będzie nasz taras. Deska tarasowa merbau w odróżnieniu od płytek ceramicznych czy kamiennych lub desek kompozytowych, nawet w najbardziej nasłonecznionym miejscu znacznie wolniej będzie się nagrzewać. W praktyce oznacza to że po naszym tarasie latem będą mogły biegać boso dzieci, a my nie będziemy martwić się, że się oparzą. Wypoczynek na powierzchni drewnianej ma zupełnie inny klimat w stosunku do powierzchni kamiennych czy też prefabrykatów kompozytowych.
Deski tarasowe merbau produkowane są z gatunków drzew- Intsia bijuga (Colebr.) Kuntze i l. palembianca Miq. Drzewa merbau naturlanie rosną w klimacie równikowym, charakteryzuję się on wysoką wilgotnością. Obszary występowania to lasy tropikalne Oceanii i południowo- wschodniej Azji (Mianmar, Tajlandia- część południowa, Wietnam, Malezja, Półwysep Malajski, stany Sarawak, Sabach oraz Kalimantan na wyspie Borneo, Indonezja- Sumatra, Sulawesi, Moluki i Irian Zachodni, Filipiny, Nowa Gwinea oraz wyspy Salomona)
Rośliny te dorastają do 40-45 m wysokości, a ich pnie pokrywa szara, łuszcząca się kora ( w miejscach złuszczeń jest szarobrązowa do jasnobrązowo czerwonej), o grubości około 1 cm. Pień o średnicy dochodzącej do 70-150 cm, a czasem i większej, z wysoko sięgającymi „deskowymi” napływami korzeniowymi, jest często niecylindryczny i pozbawiony gałęzi do wysokości 5-10m.
Rozpierzchłonaczyniowy, duże naczynia rozmieszczone głównie pojedynczo lub w zgrupowaniach (po 2-3), widoczne gołym okiem ( o średnicy od 0,12 do 0, 28 mm).
Wąski (szerokości od 5 do 10 cm), o barwie białawo żółtej.
W świeżo przetartym drewnie twardziel zabarwiona na żółto- brązowo. Pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu drewno twardzieli szybko i intensywnie ciemnieje, stając się ciemnobrązowe.
Świeżo przetarte drewno ma dość charakterystyczny ziemisty zapach.
Cecha charakterystyczną drewna merbau jest to, że niektóre z naczyń wypełnione są żółtym, połyskującym pyłem, który pod przezroczystymi powłokami malarsko- lakierniczymi do złudzenia przypomina złote inkrustacje w kształcie drobnych pasemek. Innym elementem urozmaicającym rysunek tego drewna jest obecność dosyć wąskich, jednorodnych promieni drzewnych. Są one widoczne gołym okiem na przekroju promieniowym w postaci drobnego błyszczu. Granice przyrostów są widoczne dzięki obecności wąskiego miękiszu przygranicznego. Naczynia na przekroju poprzecznym są dobrze widoczne, otoczone miękiszem paratrachealnym skrzydełkowym i skrzydełkowo- smugowym. Na przekroju podłużnym makroskopowo widoczne są jako pionowe rowki.
Wtrącenia mineralne tworzące duże spękania, zmiany barwy, pasiasty skręt włókien, sęki, duża zawartość czerwonych garbników.
Według sześciostopniowej skali gęstości, merbau to drewno bardzo ciężkie (klasa I). Wilgotność punktu nasycenia włókien ma wartość 24%. Merbau jak na swoją gęstość jest stabilny wymiarowo. Stabilność tę zapewniają małe wartości skurczów w kierunku promieniowym (około 3%) i stycznym (około 5%). Według klasyfikacji Monnina merbau należy do drewna mało kurczliwego. Kolejnym atutem tego drewna są jego doskonałe właściwości mechaniczne. Nie bez powodu rodzaj ten nazywany jest również drewnem żelaznym Moluccan iron-wood. Jego średni moduł sprężystości wynosi ponad 16 GPa. Merbau to drewno, które czasem ma lekko splątane włókna i z tego względu jego średnia wytrzymałość na ścinanie osiąga znaczne wartości (17,5 MPa). Charakteryzuje się również dużą wytrzymałością na ściskanie wzdłuż włókien (średnio powyżej 70 MPa).
Suszenie naturalne drewna merbau przebiega dość wolno, ale podczas tego procesu drewno to wykazuje niewielkie skłonności do paczenia się i pękania.
Świeże, jeszcze niewysuszone i niekolorowane drewno jest raczej trudne do obróbki ze względu na obecność płynnych gumożywic w korze, które brudzą krawędzie tnące zębów pił. Powoduje to zwiększenie współczynnika tarcia i szybsze ich zużywanie. Ponadto wilgotne drewno przy dłuższym kontakcie z żelazem ulega miejscowym przebarwieniom- od ciemnobrązowego do czarnego. Niedogodności te po okorowaniu i wysuszeniu drewna znikają. W prawdzie nie stwierdzono reakcji alergicznych przy pracy z drewnem merbau, jednak przy jego obróbce należy pamiętać o zapewnieniu właściwego odpylania pomieszczeń, ze względu na możliwość podrażnienia błon śluzowych. Obróbka tarcicy suchej jest utrudniona ze względu na gęstość oraz dużą zawartość wtrąceń mineralnych, zaleca się zastosowanie narzędzi z węglików spiekanych.
Drewno to dobrze utrzymuje gwoździe i wkręty, można je również łączyć przy użyciu klejów.
Właściwie przygotowana powierzchnia dobrze przyjmuje środki malarsko-lakiernicze.
W Polsce stosuje się do produkcji podłóg, blatów, schodów oraz w meblarstwie, a także w stolarstwie artystycznym. Dość nietypowym zastosowaniem jest wyrób z niego rękojeści i łoża broni palnej (głównie myśliwskiej i sportowej) oraz instrumentów muzycznych.
Raz położona, deska trasowa z drewna egzotycznego merbau będzie służyć nam długie latai. Wymagać będzie jedynie sprzątania czy mycia jak każda powierzchnia użytkowa oraz olejowania specjalnymi preparatami do tarasów z drewna egzotycznego dwa razy w roku. W zamian możemy korzystać z naszego tarasu przez dziesięciolecia !! Drewno będzie cieszyć nas swoją bogatą paletą kolorystyczną. Jaśniejsze i ciemniejsze odcienie brązu z czerwonawymi i złotymi akcentami sprawią, że taras będzie jeszcze bardziej ekskluzywny. W polączeniu z bielą, merbau stworzy doskonały duet dodający tarasowi charakteru. Deska tarasowa w wersji gładkiej jest najbardziej efektowną i ekskluzywną formą deski na nasz wymarzony taras. Niepowtarzalna kolorystyka i charakter drewna z egzotycznych krajów sprawia że czas spędzony na takim tarasie jest wyjątkową formą relaksu. Możemy też zauważyć że zarówno my jak i nasi goście doceniają to miejsce i chętnie spędzają z nami czas na drewnianej powierzchni.