Merbau – najlepsza deska tarasowa z drewna egzotycznego na taras.

Tarasy drewniane z drewna egzotycznego
Taras z drewna egzotycznego – który gatunek wybrać ?
07/06/2020
Bangkirai
Iroko – znakomita egzotyczna deska tarasowa na drewniany taras.
01/09/2020
Tarasy drewniane z drewna egzotycznego
Taras z drewna egzotycznego – który gatunek wybrać ?
07/06/2020
Bangkirai
Iroko – znakomita egzotyczna deska tarasowa na drewniany taras.
01/09/2020

Taras z deski egzotycznej Merbau na ogrodzie przydomowym

Merbau – najlepsza deska tarasowa

W naszej strefie klimatycznej deski tarasowe muszą zmierzyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi – od okresowych mrozów po tropikalne temperatury. Działa na nie również okresowo wysoka wilgotność, jak i wiele owadów czy też grzybów. Najtrwalszy i najbardziej odporny materiał na nasz taras pod kątem parametrów technicznych zapewni nam egzotyczna deska tarasowa merbau.
W przypadku zastosowania tej deski tarasowej nie ma tu też większego znaczenia gdzie usytuowany będzie nasz taras. Deska tarasowa merbau w odróżnieniu od płytek ceramicznych czy kamiennych lub desek kompozytowych, nawet w najbardziej nasłonecznionym miejscu znacznie wolniej będzie się nagrzewać. W praktyce oznacza to że po naszym tarasie latem będą mogły biegać boso dzieci, a my nie będziemy martwić się, że się oparzą. Wypoczynek na powierzchni drewnianej ma zupełnie inny klimat w stosunku do powierzchni kamiennych czy też prefabrykatów kompozytowych.

Merbau - najlepsza deska tarasowa
Deska tarasowa Merbau (podwójnie gładka)

Pochodzenie drewna Merbau:

Deski tarasowe merbau produkowane są z gatunków drzew- Intsia bijuga (Colebr.) Kuntze i l. palembianca Miq. Drzewa merbau naturlanie rosną w klimacie równikowym, charakteryzuję się on wysoką wilgotnością. Obszary występowania to lasy tropikalne Oceanii i południowo- wschodniej Azji (Mianmar, Tajlandia- część południowa, Wietnam, Malezja, Półwysep Malajski, stany Sarawak, Sabach oraz Kalimantan na wyspie Borneo, Indonezja- Sumatra, Sulawesi, Moluki i Irian Zachodni, Filipiny, Nowa Gwinea oraz wyspy Salomona)

Pokrój drzew z których pozyskiwane są deski tarasowe :

Rośliny te dorastają do 40-45 m wysokości, a ich pnie pokrywa szara, łuszcząca się kora ( w miejscach złuszczeń jest szarobrązowa do jasnobrązowo czerwonej), o grubości około 1 cm. Pień o średnicy dochodzącej do 70-150 cm, a czasem i większej, z wysoko sięgającymi „deskowymi” napływami korzeniowymi, jest często niecylindryczny i pozbawiony gałęzi do wysokości  5-10m.

Typ struktury drewna Merbau:

Rozpierzchłonaczyniowy, duże naczynia rozmieszczone głównie pojedynczo lub w zgrupowaniach (po 2-3), widoczne gołym okiem ( o średnicy od 0,12 do 0, 28 mm).

Biel drewna Merbau:

Wąski (szerokości od 5 do 10 cm), o barwie białawo żółtej.

Twardziel drewna Merbau:

W świeżo przetartym drewnie twardziel zabarwiona na żółto- brązowo. Pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu drewno twardzieli szybko i intensywnie ciemnieje, stając się ciemnobrązowe.

Zapach drewna Merbau:

Świeżo przetarte drewno ma dość charakterystyczny ziemisty zapach. 

Rysunek drewna Merbau:

Cecha charakterystyczną drewna merbau jest to, że niektóre z naczyń wypełnione są żółtym, połyskującym pyłem, który pod przezroczystymi powłokami  malarsko- lakierniczymi do złudzenia przypomina złote inkrustacje w kształcie drobnych pasemek. Innym elementem urozmaicającym rysunek tego drewna jest obecność dosyć wąskich, jednorodnych promieni drzewnych. Są one widoczne gołym okiem na przekroju promieniowym w postaci drobnego błyszczu. Granice przyrostów są widoczne dzięki obecności wąskiego miękiszu przygranicznego. Naczynia na przekroju poprzecznym są dobrze widoczne, otoczone miękiszem paratrachealnym skrzydełkowym i skrzydełkowo- smugowym. Na przekroju podłużnym makroskopowo widoczne są jako pionowe rowki. 

Typowe Wady drewna Merbau:

Wtrącenia mineralne tworzące duże spękania, zmiany barwy, pasiasty skręt włókien, sęki, duża zawartość czerwonych garbników.

Właściwości drewna Merbau:

Według sześciostopniowej skali gęstości, merbau to drewno bardzo ciężkie (klasa I). Wilgotność punktu nasycenia włókien ma wartość 24%. Merbau jak na swoją gęstość jest  stabilny wymiarowo. Stabilność tę zapewniają małe wartości skurczów w kierunku promieniowym (około  3%) i stycznym (około 5%). Według klasyfikacji  Monnina merbau należy do drewna mało kurczliwego. Kolejnym atutem tego drewna są jego doskonałe właściwości mechaniczne. Nie bez powodu rodzaj ten nazywany jest również drewnem żelaznym Moluccan iron-wood. Jego średni moduł sprężystości wynosi ponad 16 GPa. Merbau to drewno, które czasem ma lekko splątane włókna i z tego względu jego średnia wytrzymałość na ścinanie osiąga znaczne wartości (17,5 MPa). Charakteryzuje się również dużą wytrzymałością na ściskanie wzdłuż włókien (średnio powyżej 70 MPa).

Suszenie drewna Merbau:

Suszenie naturalne drewna merbau przebiega dość wolno, ale podczas tego procesu drewno to wykazuje niewielkie skłonności do paczenia się i pękania. 

Obróbka drewna Merbau:

Świeże, jeszcze niewysuszone i niekolorowane drewno jest raczej trudne do obróbki ze względu na obecność płynnych gumożywic w korze, które brudzą krawędzie tnące zębów pił. Powoduje to zwiększenie współczynnika tarcia i szybsze ich zużywanie. Ponadto wilgotne drewno przy dłuższym kontakcie z żelazem ulega miejscowym przebarwieniom- od ciemnobrązowego do czarnego. Niedogodności te po okorowaniu i wysuszeniu drewna znikają. W prawdzie nie stwierdzono reakcji alergicznych przy pracy z drewnem merbau, jednak przy jego obróbce należy pamiętać  o zapewnieniu właściwego odpylania pomieszczeń, ze względu na możliwość podrażnienia błon śluzowych.  Obróbka tarcicy suchej jest utrudniona ze względu na gęstość oraz dużą zawartość wtrąceń mineralnych, zaleca się zastosowanie narzędzi z węglików spiekanych.

Łączenie drewna Merbau:

Drewno to dobrze utrzymuje gwoździe i wkręty, można je również łączyć przy użyciu klejów.

Wykończenie drewna Merbau:

Właściwie przygotowana powierzchnia dobrze przyjmuje środki malarsko-lakiernicze.

Zastosowanie drewna Merbau:

W Polsce stosuje się do produkcji podłóg, blatów, schodów oraz w meblarstwie, a także w stolarstwie artystycznym. Dość nietypowym zastosowaniem jest wyrób z niego rękojeści i łoża broni palnej (głównie myśliwskiej i sportowej) oraz instrumentów muzycznych.

Taras z charakterem

Raz położona, deska trasowa z drewna egzotycznego merbau będzie służyć nam długie latai. Wymagać będzie jedynie sprzątania czy mycia jak każda powierzchnia użytkowa oraz olejowania specjalnymi preparatami do tarasów z drewna egzotycznego dwa razy w roku. W zamian możemy korzystać z naszego tarasu przez dziesięciolecia !! Drewno będzie cieszyć nas swoją bogatą paletą kolorystyczną. Jaśniejsze i ciemniejsze odcienie brązu z czerwonawymi i złotymi akcentami sprawią, że taras będzie jeszcze bardziej ekskluzywny. W polączeniu z bielą, merbau stworzy doskonały duet dodający tarasowi charakteru. Deska tarasowa w wersji gładkiej jest najbardziej efektowną i ekskluzywną formą deski na nasz wymarzony taras. Niepowtarzalna kolorystyka i charakter drewna z egzotycznych krajów sprawia że czas spędzony na takim tarasie jest wyjątkową formą relaksu. Możemy też zauważyć że zarówno my jak i nasi goście doceniają to miejsce i chętnie spędzają z nami czas na drewnianej powierzchni.

Merbau najlepsza deska tarsowa
Deska tarasowa Merbau